FreePrograms.me

Jak zrobić zewnętrzny dysk twardy z dysku twardego

Как сделать внешний HDD из жёсткого диска


Informacje możesz przechowywać nie tylko na wbudowanym dysku twardym komputera lub laptopa. Dysk zewnętrzny daje dużo większe możliwości. Taka pamięć nie jest przypisana do konkretnego urządzenia i będzie łatwa do zabrania ze sobą. Pendrive’y mają podobne możliwości, jednak pojemność dysku twardego jest kilkukrotnie większa, co sprawia, że ​​wybór takiego nośnika jest w pełni uzasadniony. Utworzenie dysku zewnętrznego jest dość proste, ale powinieneś znać funkcje urządzenia HDD.

Wybór dysku twardego do przechowywania w trybie offline



Modernizacja lub awaria sprzętu komputerowego często prowadzi do pojawienia się dodatkowego dysku twardego. Wymiana dysku twardego nie stanowi problemu nawet dla przeciętnego użytkownika, ze względu na prostotę takiej operacji. W rezultacie pozostaje Ci stary dysk twardy, któremu z łatwością można dać nowe życie. W zależności od konfiguracji sprzętowej dysk twardy może mieć różne formaty i ważne jest, aby znać różnice między nimi, gdy jest używany jako pamięć zewnętrzna.

  • HDD 3.5 cala to standardowy dysk twardy do komputera. Model ten ma bardziej imponujące wymiary i wymaga podłączenia osobnej linii zasilającej 12 V, co wprowadza pewne trudności w obsłudze dysku twardego;
  • HDD 2.5 cala to format przeznaczony do laptopów i innych urządzeń przenośnych. Zasilanie dysku twardego możliwe jest poprzez złącze USB, które w zupełności wystarczy do jego pracy.


Как сделать внешний HDD из жёсткого диска


Oprócz określenia formatu nośnika należy zwrócić uwagę na jego złącza. Istnieje przestarzały typ połączenia IDE i bardziej nowoczesny typ połączenia SATA. W przypadku korzystania z dysku twardego ze starym interfejsem mogą pojawić się problemy wynikające z konieczności zainstalowania specjalnego konwertera. Technologia SATA jest obsługiwana przez wszystkie nowoczesne urządzenia i nie ma problemów z tym dyskiem twardym.

Po określeniu rodzaju dysku twardego możesz przystąpić do wyboru sprzętu, aby przekształcić dysk twardy w pełnoprawne zewnętrzne urządzenie pamięci masowej. Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów, których wybór zależy od użytkownika.

Metoda 1: Kieszeń zewnętrzna



Najwygodniej będzie kupić specjalną obudowę na dysk twardy, do której jest on podłączony za pomocą złącza SATA. Korzystanie z takiego etui pozwoli uzyskać urządzenie mobilne do przechowywania danych, które niewiele będzie się różnić od nierozdzielnych dysków zewnętrznych. Podłączenie dysku twardego odbywa się za pomocą standardowego złącza i składa się z następujących kroków:

  1. Za pomocą śrubokręta demontuje się korpus obudowy zewnętrznej i wyjmuje płytkę przyłączeniową sterownika.



  2. Dysk twardy jest podłączony do złączy kontrolera, aż grupa styków zostanie całkowicie wyrównana.
  3. Dysk twardy instaluje się w kieszeni zewnętrznej zgodnie z instrukcją i zabezpiecza śrubami.



  4. W przypadku korzystania z dysku twardego 3.5 cala podłącza się osobny zasilacz, po czym dysk twardy jest gotowy do pracy.


Obudowa zewnętrzna może posiadać dodatkowe wyjścia eSATA, USB 2.0 lub USB 3.0. Takie etui dostępne są na dyski 3.5 i 2.5 cala, co pozwoli Ci wybrać najbardziej odpowiedni model.

Metoda 2: Stacja dokująca



Zastosowanie stacjonarnego urządzenia do podłączenia dysku twardego jest odpowiednie dla użytkowników, którzy preferują prostą metodę instalacji dysku twardego. Konstrukcja takiego sprzętu nie wymaga demontażu, ale ma bardziej imponujące wymiary. Z reguły dysk twardy jest podłączony do stacji dokującej poprzez specjalną komorę, na dole której znajduje się złącze SATA. Dysk twardy jest zanurzony w tej komorze i przy odrobinie wysiłku mocowany w grupie kontaktowej.



Choć korzystanie z takiego dysku zewnętrznego nie będzie zbyt wygodne pod względem mobilnym, zastosowanie stacji dokującej ma też zalety:

  • Łatwa instalacja dysku twardego i szybka wymiana;
  • Udostępnianie kilku dysków twardych o różnych rozmiarach;
  • Dostępność USB 2.0, USB 3.0, eSATA, SD i innych formatów;
  • Korzystanie z kopii zapasowych i innych funkcji.




Podłączenie dysku twardego do stacji dokującej nie jest trudniejsze niż instalacja dysku flash, co czyni tę metodę najprostszą. Ta metoda pozwala na wykonanie dysku zewnętrznego z dysku twardego w ciągu kilku sekund, jednak zakup stacji dokującej jest najdroższy finansowo.

Metoda 3: Połączenie za pomocą kabla



Jeżeli nie ma wymagań co do estetyki wyglądu dysku, można zastosować kabel połączeniowy. Ta metoda nie będzie zbyt wygodna pod względem mobilności, ale umożliwia uzyskanie pełnoprawnego dysku twardego. Do realizacji takich zadań potrzebny będzie kabel ze złączami USB i SATA. Przy podłączeniu dysku twardego w ten sposób nie ma żadnych problemów. Ta metoda doskonale nadaje się do testowania dysków twardych lub jako rozwiązanie tymczasowe przed zakupem obudowy zewnętrznej.



Warto wiedzieć, że ta metoda jest odpowiednia dla dysków twardych 2.5 cala, a duże dyski twarde należy podłączać osobną linią zasilającą.
Istnieje wiele sposobów wykorzystania dodatkowego dysku twardego jako dysku zewnętrznego. Proponowane rozwiązania różnią się funkcjonalnością, ceną i designem, a każdy użytkownik może wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj podłączenia dysku twardego. Nawet najbardziej skomplikowana metoda nie zajmie więcej niż 10 minut i gwarantuje efekt w postaci nowej hurtowni danych.
19 maja 2018 r 5
Komentarz
Wpisz kod z obrazka:*
Kliknij na obrazek, aby zaktualizować kod, jeśli jest nieczytelny
  1. Ahhlov
    Ahhlov
    4 grudnia 2023 21:00
    Zrobiłem sobie zewnętrzny dysk twardy! Dziękuję!
  2. Stason
    Stason
    5 grudnia 2023 21:12
    Zrobiłem dysk zewnętrzny, dzięki artykułowi za przydatne informacje
  3. Diz1k
    Diz1k
    6 grudnia 2023 13:57
    Internet właśnie mnie opuścił dla tego artykułu, dzięki, zmieniłem go na HDD