Rozkład częstotliwości w Photoshopie
programu Adobe Photoshop Idealny dla wszystkich typów użytkowników. Mogą z niego korzystać zarówno osoby początkujące w dziedzinie edycji obrazu, jak i profesjonaliści w tej dziedzinie. Pierwszą rzeczą, która przeraża początkujących podczas pracy z tym programem, jest to, że ma on wiele różnych narzędzi. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak wdrożyć taką metodę retuszowania zdjęć, jak częściowy rozkład w Photoshopie. Istota tej metody polega na tym, że zdjęcie należy rozłożyć na częstotliwości. Na każdym zdjęciu jest kilka rodzajów szczegółów, a mianowicie duże, małe i średnie. Rozkład częstotliwości w Photoshopie polega na utworzeniu trzech warstw z częściami o różnych rozmiarach.
Aby dokonać rozkładu częstotliwości w Photoshopie, będziesz potrzebować 2 podstawowych narzędzi. Pierwszy jest Wysokoprzepustowy(kontrast kolorów), a drugi to Rozmycie Gaussa(Rozmycie Gaussa).
Co powinien zrobić użytkownik? Najpierw musisz konsekwentnie stosować filtr górnoprzepustowy. Oznacza to, że najpierw zastosujemy ten filtr z promieniem ustawionym na 15 pikseli. Po tym na zdjęciu pozostaną tylko elementy do 15px. I tak można sukcesywnie zmniejszać promień zastosowania filtra. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu rozkładu częstotliwości w Photoshopie.
Przesłałeś zdjęcie do programu. Teraz musisz podzielić go na trzy składowe: 0-3px, 3-10px, >10px. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zduplikować zdjęcie na pierwszą warstwę. Robimy to za pomocą filtra górnoprzepustowego, ustawiając promień na 3px. Nietrudno zgadnąć, że powstały obraz będzie szary. Teraz ten szary obraz należy ustawić na tryb mieszania”Światło liniowe".
Dzięki tej nakładce kontrast nowego obrazu automatycznie wzrośnie o 2 jednostki. Musisz zmniejszyć kontrast około 2 razy. Aby to zrobić, naciśnij kombinację klawiszy „Ctrl+M" i dostosuj krzywą, która się pojawi. Musisz ustawić na niej parametry 64-0, 192-255.
Następnie wykonaj podobne czynności, ale w promieniu 10px. Oznacza to, że użyj wysokiego przejścia z tym promieniem, a następnie użyj narzędzia Rozmycie gaussowskie z promieniem 3 pikseli. Dzięki ostatniej akcji usuwamy szczegóły mniejsze niż 3px. I tutaj znowu zmniejszamy kontrast 2 razy. Robimy to w taki sam sposób, jak w poprzednim etapie. Na koniec musisz ustawić obraz w trybie mieszania”Światło liniowe".
Ostatni etap jest najprostszy. Wystarczy zastosować rozmycie gaussowskie o promieniu 10 pikseli. To kończy proces rozkładu częstotliwości. Właśnie to widziałeś na własne oczy Program do Photoshopa ma ogromne, można powiedzieć, nieograniczone możliwości. Aby jednak pracować w nim na wysokim poziomie, trzeba przejść spory etap szkolenia i praktyki.