Przedstawiamy: UEFI Boot
Od początku swojego powstania UEFI nosiło nazwę Intel Boot Initiative, jednak później zmieniono jej nazwę na Extensible Firmware Interface. Ale pierwsza oficjalna wersja pojawiła się w 2000 roku. Po 5 latach powstał sojusz firm Unified EFI Forum, w związku z czym nazwa została odpowiednio zmieniona. Sojusz ten obejmował wiodące firmy świata: Apple, AMD, Insyde Software, Lenovo, Microsoft i Phoenix Technologies i inne. W 2011 roku ukazała się najnowsza wersja UEFI 2.3.1. Główne zalety UEFI w stosunku do BIOS-u
- Najlepsze wirus ochrona.
- Możliwość uruchamiania systemu operacyjnego z dysków twardych o dużej ilości pamięci. W końcu BIOS umożliwia ładowanie systemu operacyjnego z dysku twardego, który ma nie więcej niż 2 TB pamięci.
- Może być używany na wszystkich procesorach, niezależnie od ich architektury.
- Tworzy powłokę graficzną, w której można używać myszy.
- Możliwość uruchamiania programów i procesów bez zainstalowany system operacyjny. (Na przykład uzyskiwanie dostępu do Internetu i łączenie się z siecią lokalną).
— Przyspieszone ładowanie systemu operacyjnego dzięki równoległemu testowaniu komponentów komputera. Najlepszy wynik to 2 sekundy.
- Obecność menedżera rozruchu systemu operacyjnego, który pozwala użytkownikowi samodzielnie wybrać żądany system operacyjny do uruchomienia. Co oszczędza mnóstwo czasu i wysiłku. UEFI - to przyszłość każdego komputera. BIOS staje się niepotrzebny, ponieważ użytkownicy prawie nigdy nie korzystają ze starych systemów operacyjnych.