IPS czy Super Amoled – co jest lepsze?
Nowoczesne smartfony Można go nawet nazwać komputerem swego rodzaju. Każdy szczegół smartfona odpowiada za jedną lub drugą jego funkcję. Nie będziemy przyglądać się wszystkim elementom współczesnego smartfona, ale porozmawiajmy o jego ekranie. Porozmawiajmy o tym, co jest lepsze: ekran IPS czy Super Amoled. Najpierw przyjrzyjmy się krótko charakterystyce i ogólnie ogólnemu opisowi obu typów ekranów. Zacznijmy od ekranów IPS. Ten typ został opracowany w 1996 roku. Jednak ekrany tego typu zyskały popularność i powszechną dystrybucję dopiero w dzisiejszych czasach.
Matryce IPS wyróżniają się dużą klarownością i dokładnością obrazu. Ten typ ekranu jest również bardzo poszukiwany, ponieważ doskonale oddaje naturalne odwzorowanie kolorów. Możemy wyróżnić główne zalety ekranów IPS:
- naturalne oddawanie barw;
- dobry poziom jasności i kontrastu kolorów;
- wysoka klarowność obrazu (należy pamiętać, że na ekranach tego typu siatka pikseli jest praktycznie niewidoczna gołym okiem);
- niskie zużycie energii, co pozytywnie wpływa na żywotność baterii;
- ekrany o wysokiej rozdzielczości.
Przejdźmy do ekranów Super Amoled. Powstały znacznie później niż poprzednie. Mówiąc dokładniej, pierwsze próbki ekranów tego typu pojawiły się dopiero w 2009 roku. Od razu warto zaznaczyć, że matryce Super Amoled są bardzo cienkie, a to z kolei pomaga zwiększyć ich jasność.
Zwróćmy uwagę na zalety ekranów Super Amoled. Jest ich również całkiem sporo, a najważniejsze z nich wymieniono poniżej:
- doskonała czułość ekranu;
- najjaśniejsze ekrany spośród wszystkich istniejących;
- wysokie nasycenie kolorów i odcieni;
- jeden z największych kątów widzenia;
- zdolność do tłumienia olśnienia słonecznego;
- bardzo długa żywotność ekranów. Jaki wniosek można wyciągnąć z powyższego? Zarówno ekrany Super Amoled, jak i IPS charakteryzują się wysoką jakością i funkcjami. Ale wybór tego czy innego ekranu zależy tylko od potrzeb użytkownika.