Analiza podstawowych pytań dotyczących wtyczek
Wtyczki to także wtyczki przeglądarki, które pozwalają na rozszerzenie możliwości Twojej przeglądarki internetowej. Wtyczki różnią się od rozszerzeń tym, że w większości przypadków nie posiadają interfejsu. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wtyczkom. Domyślnie przeglądarka nie jest szczególnie funkcjonalna, nie jest w stanie wyświetlić lwiej części treści. To właśnie wtyczki dają mu możliwość wyświetlania treści zamieszczonych w zasobach sieciowych.
Weźmy na przykład znaną na całym świecie wtyczkę Adobe Flash Player. Służy do zapewnienia prawidłowego odtwarzania przez przeglądarkę użytkownika treści Flash zamieszczanych w witrynach, które mogą obejmować filmy, muzykę, banery, gry online itp.
Jak zainstalować wtyczki?
Z reguły, jeśli w przeglądarce brakuje określonej wtyczki do odtwarzania jakiejś treści, automatycznie wyświetli monit o jej zainstalowanie (nie dotyczy to Javy, Flash Playera i innych podobnych wtyczek).
W większości przypadków użytkownik nie musi samodzielnie instalować wtyczek - całą niezbędną pracę wykona przeglądarka. Jeśli jednak przeglądarka nie może automatycznie zainstalować wymaganej wtyczki, jak ma to miejsce na przykład w przypadku Flash Playera, użytkownik zostanie poproszony o przejście na oficjalną stronę programisty, z której będzie mógł pobrać, a następnie zainstalować wtyczkę.
Jak mogę zobaczyć zainstalowane wtyczki?
Twórcy przeglądarek internetowych biorą pod uwagę fakt, że wtyczki poważnie zagrażają bezpieczeństwu przeglądarki, dlatego np. w przeglądarce internetowej takiej jak Google Chrome dostęp do menu wtyczek został ograniczony.
Jeżeli jesteś użytkownikiem przeglądarki opartej na silniku Chromium (Yandex.Browser, Amigo i inne), możesz przejść do menu zarządzania wtyczkami klikając w poniższy link:
browser://plugins
W następnej chwili na ekranie pojawi się okno, w którym wyświetli się lista wtyczek zainstalowanych w przeglądarce. Za pośrednictwem tego menu możesz przeglądać szczegóły interesującej Cię wtyczki, a także zarządzać jej działaniem.
Jeśli jesteś użytkownikiem przeglądarki Mozilla Firefox, która działa na własnym silniku, przejście do menu zarządzania wtyczkami w Twoim przypadku odbywa się w nieco inny sposób:
- Kliknij przycisk menu przeglądarki w prawym górnym rogu i przejdź do sekcji „Dodatki”.
- Po lewej stronie okna, które zostanie otwarte, przejdź do zakładki „Wtyczki”. Wtyczki zainstalowane w przeglądarce będą widoczne po prawej stronie okna. Jeśli zajdzie taka potrzeba, tutaj możesz skonfigurować ich działanie.
Jak usunąć wtyczki?
Jak zapewne zauważyłeś, nie można odinstalować konkretnego modułu poprzez menu zarządzania wtyczkami. Dlatego jeśli np. sprawa dotyczy wtyczki Flash Player, Java lub podobnej, jej usunięcie odbywa się poprzez menu „Panel sterowania” – „Programy i funkcje”.
Jeżeli wtyczka była preinstalowana w przeglądarce, nie można jej usunąć – jest to wbudowany element przeglądarki internetowej i bez niej nie będzie działać poprawnie. To wszystko, co chciałbym powiedzieć na temat wtyczek. Jeśli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzach.