Jak zdefragmentować dysk w systemie Windows 8
Aby utrzymać prędkość dysku twardego i samego systemu na akceptowalnym poziomie, należy regularnie przeprowadzać procedurę defragmentacji. Podczas tego procesu informacje na dysku są grupowane w klastry. Jednakże defragmentację można przeprowadzić tylko w przypadku zwykłych dysków twardych (i niezbyt często). Jeśli masz dysk SSD, zaleca się całkowite porzucenie defragmentacji.
Jak działa defragmentacja w systemie Windows 8?
Domyślnie G8 przeprowadza automatyczną defragmentację raz w tygodniu. Proces ten odbywa się w tle, więc nie zakłóca szczególnie pracy komputera. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz przeprowadzić procedurę ręcznie, dostępne są do tego zarówno specjalne programy od zewnętrznych programistów, jak i standardowe narzędzia systemu Windows.
Способ 1: Defragmentacja dysku Auslogics
Jest to jedno z najlepszych rozwiązań programowych opracowanych przez zewnętrznych programistów. Program wykonuje defragmentację szybciej i lepiej niż standardowe narzędzia Windows. Ma także wygodniejszy i intuicyjny interfejs. Podczas defragmentacji pliki są nie tylko dystrybuowane pomiędzy klastrami, ale także przenoszone na szybsze partycje dyskowe w zależności od ich znaczenia w systemie. Dodatkowo program wstrzymuje w przyszłości proces fragmentacji plików, dzięki czemu defragmentacja będzie występować nieco rzadziej. To dobrze, ponieważ częste wykonywanie tej operacji skraca żywotność dysku twardego.
Instrukcje dotyczące pracy z Auslogics Disk Defrag są następujące:
- Otwórz program. W centralnym oknie możesz zobaczyć listę dysków. Zaznacz pola obok tych, które chcesz zdefragmentować.
- Przed rozpoczęciem samej defragmentacji zaleca się analizę dysku. Aby to zrobić, kliknij ikonę strzałki obok „Defragmentacja”. Z rozwijanego menu wybierz "Analiza".
- Poczekaj na zakończenie analizy. Jeżeli jeden z dysków (lub wszystkie dyski) ma poziom fragmentacji wyższy niż 5%, wówczas dysk wymaga defragmentacji. Aby to zrobić, użyj odpowiedniego przycisku znajdującego się pod listą dysków.
Metoda 2: Mądre czyszczenie dysku
Jest to wielofunkcyjny program do czyszczenia i optymalizacji systemu operacyjnego, dystrybuowany bezpłatnie. Przed rozpoczęciem pracy program tworzy kopię zapasową danych systemowych, dzięki czemu w przypadku usunięcia/uszkodzenia ważnych informacji można je bez problemu przywrócić.
Proces optymalizacji dysku przebiega w następujący sposób:
- Przejdź do sekcji „Defragmentacja”, który znajduje się w górnym menu.
- Poniżej zaznacz pola obok dysków, które chcesz zoptymalizować.
- Kliknij zielony przycisk „Defragmentacja”.
Metoda 3: Defaggler Piriform
Ten program jest produktem twórców słynnego CCleanera, ale jest dystrybuowany całkowicie bezpłatnie. W przeciwieństwie do standardowego narzędzia, Windows ma wygodniejszy interfejs, a proces optymalizacji w samym programie jest nieco szybszy. Program ten ma również unikalną funkcję - defragmentację poszczególnych folderów i plików, jednak nie wszystkie foldery i pliki nadają się do optymalizacji.
Aby dokonać defragmentacji, musisz skorzystać z tych krótkich instrukcji:
- Otwórz program. Kliknij myszką, aby wybrać dysk, z którym będziesz pracować.
- Najpierw możesz sprawdzić stopień fragmentacji dysku. Aby to zrobić, zwróć uwagę na blok „Sostojanie”. Domyślnie nie będą tam wyświetlane żadne informacje, dlatego należy kliknąć w przycisk „Ocena wydajności”.
- Proszę poczekać do zakończenia oceny. Jeśli w kolejce "Fragmentowane" Jeśli wartość przekracza 5%, możesz rozpocząć defragmentację za pomocą przycisku o tej samej nazwie znajdującego się na dole okna.
- Poczekaj na zakończenie optymalizacji.
Metoda 4: Standardowa funkcja systemu Windows
Jeśli nie masz czasu na pobranie i zainstalowanie oprogramowania innych firm, możesz skorzystać ze standardowego rozwiązania Windows:
- Otwórz "Ten komputer". Możesz go otworzyć poprzez menu kafelkowe "Początek" lub poprzez formularz "Konduktor", korzystając z pozycji w menu po lewej stronie.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny dysk i wybierz z menu kontekstowego "Nieruchomości".
- Otworzy się tutaj nowe okno, w którym należy przejść do zakładki "Praca" i naciśnij "Optymalizować".
- Otworzy się nowe okno, w którym należy wybrać dysk, klikając go. Zaleca się wstępne przeanalizowanie dysku pod kątem stopnia fragmentacji. Użyj przycisku "Analiza". Proces może zająć dużo czasu (w zależności od rozmiaru dysku i szybkości systemu).
- Jeśli stopień fragmentacji przekracza 5%, możesz rozpocząć procedurę defragmentacji za pomocą przycisku o tej samej nazwie.
Korzystając z jednej z przedstawionych metod, możesz szybko zdefragmentować dysk twardy w swoim komputerze. Nie zapominaj jednak, że Windows co tydzień wykonuje tę procedurę w tle, więc nie warto często przeprowadzać ręcznej optymalizacji.