Monitorowanie temperatury karty graficznej
Jednym z najważniejszych wskaźników jest temperatura karty graficznej - należy ją regularnie i systematycznie monitorować. Jeśli jesteś leniwy i nigdy nie sprawdzałeś karty graficznej, otrzymasz i podpiszesz: oto długo oczekiwane przegrzanie układu graficznego znajdującego się w drogiej i zużytej karcie wideo.
O dostępnych metodach
W tym artykule przyjrzymy się dwóm opcjom monitorowania temperatury karty graficznej: jednej wymagającej dodatkowego narzędzia i drugiej wymagającej dodatkowego sprzętu, urządzenia zwanego pirometrem.
Opcja 1: Pomiar za pomocą pirometru
Niestety nie wszystkie elementy płytki drukowanej karty graficznej są wyposażone w czujniki: na przykład układ pamięci lub podsystem zasilania. Jednak to właśnie te podzespoły mają tendencję do przegrzewania się pod nadmiernym obciążeniem, a dokładniej podczas podkręcania karty graficznej.
Aby zmierzyć temperaturę w ten sposób, będziesz potrzebować specjalnego urządzenia - pirometru. Sam pomiar jest dość prosty: należy skierować wiązkę światła urządzenia na elementy płytki i zmierzyć temperaturę.
Opcja 2: Korzystanie ze specjalnych programów
Narzędzia, które można wykorzystać do pomiaru temperatury, można mentalnie podzielić na dwie podgrupy: informacyjne (w których można jedynie monitorować wskaźniki) i diagnostyczne (w których można przetestować swój komputer).
GPU-Z jest programem pierwszego typu. Za jego pomocą możesz śledzić poziom obciążenia węzłów, a także znaleźć informacje o karcie graficznej - modelu, ilości pamięci wideo i częstotliwości procesora. Znajdź te informacje na karcie «Czujniki».
Narzędzie pozwala skonfigurować wyświetlanie wartości minimalnych lub maksymalnych i średnich. Jeśli interesuje Cię temperatura, do której nagrzewa się karta graficzna pod maksymalnym obciążeniem, kliknij element „Pokaż najwyższy odczyt” w rozwijanym menu. Aby „załadować” kartę graficzną, musisz uruchomić potężną grę na 30-40 minut. Program automatycznie wykryje najwyższą temperaturę karty graficznej.
Istnieje również bardziej zaawansowane narzędzie - Furmark, które pozwala monitorować odczyty z czujników karty graficznej i odczytywać ich wartość.
- Przede wszystkim uruchom narzędzie, a następnie kliknij przycisk „Test obciążenia GPU”.
- Po tym kliknij "WYBRAĆ SIĘ"zacząć ufać.
- Po Twojej zgodzie rozpocznie się test „włochatego pączka” – czyli tzw. benchmarku, zwanego przez użytkowników. Na dole ekranu znajduje się skala, na której można obserwować zmianę temperatury. Należy kontynuować obserwację, aż wykres stanie się ciągłą linią prostą: oznacza to, że temperatura przestała rosnąć.