Aktualizacja sterowników karty graficznej
Aby Twój komputer działał dobrze, musisz poprawnie wybrać dla niego oprogramowanie, zwane w skrócie sterownikami, dla prawie wszystkich jego komponentów: płyty głównej, karty graficznej, kontrolera. Gdy laptop lub komputer jest nowy, czyli posiada dysk z niezbędnymi sterownikami, nie powinno być żadnych problemów. Jeśli jednak od zakupu minęło dużo czasu, a komputer wymaga ponownej instalacji sterowników, będziesz musiał poszukać ich w Internecie.
Wybór sterowników dla karty graficznej
Karty graficzne są różne i każda z nich wymaga określonych sterowników. Nasz przewodnik pomoże Ci krok po kroku rozłożyć cały proces. Więc zacznijmy.
Krok 1: Wybór właściwej karty graficznej
Znalezienie modelu karty graficznej znajdującej się na twoim komputerze jest dość proste: na przykład za pomocą specjalnych narzędzi. Jest ich wiele i wszystkie mają różny stopień „złożoności” – najczęściej są przeznaczone specjalnie dla początkujących.
Najbardziej znany program w tym i innych obszarach można nazwać GPU-Z. Będzie w stanie uporządkować wszystkie dane związane z kartą graficzną: w tym aktualnie zainstalowane oprogramowanie.
- Przede wszystkim pobierz i zainstaluj narzędzie GPU-Z. Po otwarciu aplikacji zobaczysz okno z charakterystyką karty graficznej.
- W polu "Nazwa" model jest pokazany w terenie „Wersja sterownika” - wersja używanego sterownika.
Po określeniu modelu karty wideo.
Krok 2: Pobierz sterowniki karty graficznej
Znalezienie sterowników dla znanych marek kart graficznych jest dość proste.
Intel
- Przede wszystkim przejdź do oficjalnej strony internetowej, a następnie wpisz w pasku wyszukiwania „Wyszukiwanie materiałów do pobrania” i kliknij ikonę wyszukiwania.
- Następnie będziesz miał możliwość dodania szczegółów do swojej prośby: wskaż aktualne oprogramowanie sprzętowe, wybierz "drajwer" Do wyszukiwania. Kliknij na znalezione oprogramowanie i w oknie, które się otworzy, w którym pojawi się sterownik dostępny do pobrania, wybierz "Pobierać".
AMD
- Jeśli Twoja karta graficzna należy do marki AMD, przejdź do strony internetowej jej producenta i wypełnij na niej formularz wyszukiwania.
- Następnie kliknij "Pokaż rezultat" i poczekaj, aż załaduje się następna strona - znajduje się na niej Twój sterownik i powinieneś go jedynie pobrać.
nVidia
Jeśli jesteś właścicielem komputera działającego na karcie graficznej „nVidia”, wtedy ponownie będziesz musiał pobrać oficjalną stronę internetową, wypełnić formularz wyszukiwania, kliknąć przycisk wyszukiwania i pobrać sterownik z okna, które zostanie otwarte.
Nie musisz jednak szukać sterowników na stronie producenta; możesz po prostu zaktualizować je bezpośrednio z poziomu systemu Windows. Postępuj zgodnie z tym algorytmem:
- Otwarcie "Menadżer urządzeń", Wybierz przedmiot „Adaptery wideo”: wybierz model swojej karty graficznej, klikając go prawym przyciskiem myszy.
- W wyskakującym menu musisz wybrać „Aktualizuj sterowniki” i poczekaj, aż system znajdzie aktualizację dla Twojej karty graficznej poprzez automatyczne wyszukiwanie.
Jeśli jesteś posiadaczem laptopa musisz udać się na stronę producenta i stamtąd zainstalować sterowniki. Można to wytłumaczyć faktem, że producent dostosowuje parametry każdej karty graficznej do konkretnego modelu laptopa, dlatego jej oprogramowanie będzie nieco różnić się od standardowej karty graficznej.
Krok 3: Zainstaluj ponownie sterowniki
- Jeśli pobrałeś moduł w rozszerzeniu EXE, włącz go; jeśli został pobrany jako archiwum, rozpakuj go i uruchom narzędzie ponownie. Jeśli jednak żadna z powyższych opcji Ci nie odpowiada, oznacza to, że pobrałeś plik, który można otworzyć za pomocą "Menadżer urządzeń".
- Podczas ręcznej instalacji sterowników nie zapomnij podać ścieżki do załadowanego modułu.
Kolejne kroki są takie same dla wszystkich kart graficznych: uruchom ponownie komputer (jeśli próba aktualizacji nie powiodła się, skorzystaj z usługi "Przywracanie systemu". Regularnie aktualizuj sterowniki, a Twój komputer będzie Ci służył przez długi czas!