Kak ustanavit Windows 7 flash
W ostatnim czasie użytkownicy komputerów PC o różnych kwalifikacjach coraz częściej korzystają z dysków flash zamiast nośników optycznych. Łatwo to wyjaśnić: takie środki techniczne są niezawodne, nie ulegają starzeniu, a praca z nimi jest dość prosta. Wcześniej instalacja systemu operacyjnego wymagała specjalnego dysku z obrazem systemu Windows; teraz można skorzystać z urządzenia USB. W dalszej części tekstu zostaną podane szczegółowe instrukcje, jak wdrożyć to w praktyce.
Instalacja Windows 7 z flashem
Aby utworzyć rozruchowy dysk flash, musisz mieć następujące elementy i oprogramowanie:
- Obraz systemu operacyjnego Windows 7 w formacie ISO;
- Nośniki danych o pojemności co najmniej 4 GB;
- Pracuj na komputerze;
- Narzędzie do pobierania USB/DVD dla systemu Windows 7.
Obraz systemu musi być wyłącznie w formacie ISO; inne nie będą działać. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę tę kwestię przed rozpoczęciem tworzenia rozruchowego dysku flash USB. Poza określoną objętością nie ma specjalnych wymagań co do samego nośnika.
Zazwyczaj większość dysków obsługujących specyfikację USB 2.0 można bez problemu sformatować i wykorzystać jako nośnik instalacyjny. Dlatego nie ma sensu się na tym skupiać.
Etap 1: Formatowanie dysku flash
Pierwszym krokiem jest sformatowanie nośnika. Procedura jest znana wielu użytkownikom, więc nie warto się nad nią rozwodzić osobno. Można to zrobić po prostu za pomocą standardowych narzędzi systemu Windows:
- Kliknij prawym przyciskiem myszy w menu kontekstowym i wybierz "Format".
- Naciśnij przycisk "Format".
- W oknie, które zostanie otwarte, pojawią się informacje o rozmiarze nośnika i typie systemu plików (należy wybrać „NTFS”).
Po kliknięciu przycisku "Zaczynać" wszystkie dane na dysku flash zostaną bezpowrotnie utracone, dlatego przed formatowaniem należy upewnić się, że wszystkie ważne informacje są zapisane na innym dysku.
Krok 2: Zainstaluj narzędzie do pobierania USB/DVD systemu Windows 7
Narzędzie do pobierania USB/DVD dla systemu Windows 7 można pobrać z oficjalnej witryny firmy Microsoft. Musisz wybrać wymaganą wersję i rozpocząć pobieranie. Instalacja narzędzia przebiega bez żadnych szczególnych trudności: archiwum jest rozpakowywane do instalacji w katalogu systemowym (domyślnie dysk C, ale możesz wybrać dowolną inną lokalizację, na przykład nośnik zewnętrzny).
Pobierz narzędzie do pobierania USB/DVD systemu Windows 7 z oficjalnej strony internetowej https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56485
Cały proces podzielony jest na 4 kroki:
- Wybór ścieżki do pliku ISO;
- Określanie lokalizacji nośnika startowego;
- Wybór typu urządzenia (USB lub DVD);
- Tworzenie obrazu systemu operacyjnego.
Za pomocą menu wybierasz lokalizację archiwum Windows 7 w formacie ISO.
Dwa aktywne, podświetlane na niebiesko przyciski „Urządzenie USB” /i] i [i]„DVD” Umożliwia wybór nośnika danych - pendrive'a lub dysku optycznego. Kliknięcie etykiety "Zacząć od nowa" przywraca użytkownika do poprzedniego kroku (w przypadku, gdy coś zostało zrobione nieprawidłowo).
Po wybraniu dysku USB ścieżka do niego jest określana na następnym ekranie - jeśli żądane urządzenie nie zostanie wyświetlone w wyskakującym oknie, należy kliknąć przycisk "Aktualizacja".
Określono wymagany dysk flash do nagrania obrazu, pozostaje tylko rozpocząć kopiowanie poprzez naciśnięcie przycisku "Zacząć kopiować".
Jeśli nie sformatujesz na początku, inteligentne narzędzie z pewnością zaproponuje wyczyszczenie nośnika przed nagraniem obrazu. Przed rozpoczęciem procesu użytkownik zostanie ponownie zapytany, czy jest gotowy do usunięcia wszystkich danych z pendrive'a.
Postęp operacji wskazuje licznik procentowy oraz napisy na ekranie. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość i powstrzymać się od ładowania systemu innymi zadaniami, dopóki proces nie zostanie całkowicie zakończony. Całkowity transfer obrazu może zająć do 1 godziny.
Pod koniec procedury dysk flash staje się nośnikiem startowym, a po uruchomieniu pliku instalacyjnego pojawia się na nim znajome okno powitalne instalatora systemu Windows 7.
Krok 3: Zainstaluj system Windows
Formatowanie nośnika zostało zakończone, dysk flash jest całkowicie gotowy do użycia. I tu zaczyna się zabawa. Aby zainstalować system operacyjny, musisz przejść do specjalnego trybu - BIOS. Ten angielski skrót oznacza zestaw programów wejścia-wyjścia, dopiero po ich opracowaniu rozpoczyna się uruchamianie samego systemu operacyjnego.
Wszystkie operacje związane z instalacją, ponownym uruchomieniem i odzyskiwaniem systemu Windows są wykonywane po wejściu do menu BIOS. Nowoczesne komputery stacjonarne i laptopy korzystają z podprogramów 3 znanych producentów: Phoenix, Award, AMI. Różnica między nimi jest niewielka, polega na wyglądzie menu.
Przeznaczenie przycisku przejścia do BIOS-u zależy od producenta, zwykle tak jest F2 lub F10 (mogą być inne).
Przeczytaj także: Jak wejść do BIOS-u
Następnie w menu startowym należy wybrać instalację z dysku USB po włożeniu go do gniazda. Jeśli tego nie zrobisz, system nie rozpozna urządzenia. Dysk flash powinien być pierwszy na liście, która się otworzy, jest to bardzo ważne. Aby to zrobić, naciśnij przycisk "Włączony", odpowiednio wszystkie pozostałe dyski muszą być "Wyłączone".
Producent Phoenix nazywa wymaganą kartę - urządzenia wymienne ("Urządzenie przenośne"). Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać to, czego potrzebujesz i aktywować to.
Przeczytaj także: Jak ustawić rozruch z dysku flash w BIOS-ie
Na koniec procedury wyjdź do głównego menu BIOS i uruchom ponownie komputer, zapisując wprowadzone zmiany („Wyjdź z zapisywania zmian”). W przeciwnym razie wszystkie wprowadzone zmiany zostaną zresetowane.
Przed instalacją należy skopiować wszystkie ważne dane z dysku twardego komputera, na którym zostanie zainstalowany system operacyjny, w przeciwnym razie zostaną one bezpowrotnie utracone. Sama instalacja z pendrive'a praktycznie nie różni się od zwykłej: użytkownik potwierdza akceptację umowy licencyjnej i określa ścieżkę do dysku twardego (logiczną lub fizyczną).
Nowoczesne dyski są znacznie trwalsze i łatwiejsze w obsłudze niż konwencjonalne dyski optyczne. Odblaskowa powierzchnia dysku laserowego jest wrażliwa na zarysowania i uszkodzenia, co oznacza, że może ulec awarii, gdy konieczna będzie pilna ponowna instalacja systemu operacyjnego.
Brak języka rosyjskiego w menu BIOS i narzędziu do tworzenia nośnika startowego nie będzie problemem: dzięki powyższym wskazówkom poradzi sobie z nimi nawet osoba, która nie mówi doskonale po angielsku. Tworząc bootowalny pendrive użytkownik otrzymuje kompaktowy, bezawaryjny i niezawodny nośnik z obrazem systemu, który może mieć przy sobie.
Zobacz także:
- Nauka ustawiania BIOS-u tak, aby uruchamiał się z dysku flash
- Tworzenie rozruchowego dysku flash USB z obrazu ISO systemu Linux przy użyciu UNetBootin
- Utwórz rozruchowy dysk flash USB z systemem operacyjnym Windows za pomocą WinToFlash
- MLC czy TLC: co jest lepsze?
- Jak poprawnie zainstalować system Windows 7 z dysku flash USB