Jak usunąć sterowniki karty graficznej
Podczas ponownej instalacji oprogramowania, wymiany karty graficznej lub po prostu problemów z obrazem na ekranie monitora należy usunąć sterowniki, a następnie zainstalować je ponownie. Nie jest to trudne, zwłaszcza, że oprócz metod systemowych istnieją programy pomocnicze.
Usuwanie sterownika karty graficznej z systemu
Jeśli napotkasz problemy z kartą graficzną, pierwszym krokiem jest ponowna instalacja oprogramowania. Co więcej, najskuteczniejszą metodą jest całkowite usunięcie, a następnie czysta instalacja sterownika. Przyjrzyjmy się obu opcjom prawidłowego odinstalowania oprogramowania.
Metoda 1: Dezinstalator sterownika ekranu
Program ten stanowi połączenie prostoty, funkcjonalności i bezpiecznego usunięcia dowolnej wersji sterownika.
Pobierz najnowszą wersję programu Display Driver Uninstaller
Pobrane archiwum zawiera tylko jeden plik z rozszerzeniem EXE, który należy uruchomić. Instalacja zajmie około minuty. Przy pierwszym uruchomieniu programu zostanie wyświetlony monit o ponowne uruchomienie systemu w trybie awaryjnym. Jest to środek ostrożności niezbędny do stworzenia punktu, z którego w przypadku wystąpienia błędu będzie można przywrócić system.
Display Driver Uninstaller automatycznie wykryje model karty graficznej i zaproponuje użytkownikowi trzy opcje:
- Usuń i uruchom ponownie. Warto skorzystać, jeśli chcesz zaktualizować oprogramowanie systemowe lub przywrócić ustawienia karty graficznej do ustawień fabrycznych. Ponowne uruchomienie optymalizuje działanie komputera, sprzęt i oprogramowanie dostosowują się do nowych warunków pracy.
- Usuń bez ponownego uruchamiania. Opcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy próbują „wyłapać” błędy w swoim komputerze i ustalić ich przyczynę. Przeciętnemu użytkownikowi to nie jest potrzebne – wyświetlacz nie będzie działał poprawnie aż do ponownego uruchomienia.
- Usuń i wyłącz. Najlepsza opcja przy wymianie karty graficznej. W takim przypadku wymagane jest usunięcie sterowników, aby uniknąć nakładania się jednego oprogramowania na drugie i ich potencjalnego konfliktu.
Program zapisuje postęp procesu w swoich plikach. Jeśli wystąpi błąd, możesz skopiować jego dziennik i poszukać rozwiązania w Internecie.
Metoda 2: Ręczne usuwanie sterowników
Usuwanie sterowników za pomocą systemu operacyjnego to dłuższy proces. Z drugiej strony nie wymaga połączenia z Internetem i pozwala osobiście zobaczyć wyniki.
- Otwórz "Menadżer urządzeń". Aby to zrobić, naciśnij skrót klawiaturowy Win + R i wpisz polecenie w oknie devmgmt.msc, Następnie - "OK" lub Wchodzę.
- Rozwiń kartę „Adaptery wideo”, kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy nazwę swojej karty graficznej.
- Przełącz na kartę "Kierowca" i wybierz "Odłącz urządzenie".
- Otworzy się okno ostrzegające o konieczności usunięcia urządzenia z systemu. Zaznacz pole obok elementu „Usuń programy sterowników dla tego urządzenia” i kliknij "Usuwać".
Maksymalną skuteczność tej metody osiąga się, gdy Internet jest wyłączony, ponieważ większość nowoczesnych kart graficznych pełni swego rodzaju funkcję ubezpieczeniową - automatycznie pobierają brakujące składniki oprogramowania. Jest to wygodne w przypadku przypadkowego usunięcia, ale całkowicie niedopuszczalne, jeśli konieczne jest trwałe usunięcie sterowników.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że obie metody są dobre na swój sposób: pierwsza jest prostsza i bardziej praktyczna, druga wymaga minimalnej ilości zasobów, ale nie jest tak skuteczna.