Podłączenie drugiego dysku twardego do komputera
Właściciele komputerów czasami napotykają taki problem, jak brak pamięci na dysku głównym. W takich przypadkach wymagana jest instalacja kolejnego dysku twardego. W tym artykule dowiemy się, jak poprawnie go zainstalować, jakie czynności należy wykonać i jakie narzędzia będą do tego potrzebne.
Instalowanie dysku twardego
Aby pomyślnie zainstalować dysk twardy, należy go poprawnie zamocować w obudowie, następnie podłączyć do płyty głównej i upewnić się, że system go rozpoznaje. Następnie pozostaje tylko wykonać szybki format, po którym będzie on całkowicie gotowy do użycia.
Krok 1: Przygotuj się do instalacji drugiego dysku
W pierwszym etapie musisz wybrać wszystkie elementy i narzędzia do podłączenia drugiego dysku twardego. Będziemy potrzebować:
- 4 śruby mocujące dysk twardy do obudowy;
- Kabel do transmisji danych SATA;
- Przewód zasilający;
- Śrubokręt Phillipsa.
Niektóre zasilacze nie są wyposażone w kable zasilające ze złączami SATA. W takim przypadku do podłączenia dysku twardego do zasilacza potrzebny będzie adapter IDE-SATA tego typu:
Dotyczy to jednak tylko starych komputerów; w większości wszystkie konfiguracje komputerów są nowoczesne, więc połączenie IDE nie jest już istotne.
Kupując dysk twardy, w zestawie znajduje się kabel do transmisji danych ze złączami SATA 2, 3. Z reguły jest koloru czerwonego (choć są też żółte i czarne) i może mieć na jednym końcu złącze proste lub w kształcie litery L. Lepiej jest wybrać drugi typ, ponieważ w tym przypadku uzyska się bardziej niezawodne połączenie z dyskiem.
Etap 2: Instalacja dysku twardego
Najpierw musisz wyjąć dysk twardy z opakowania, jeśli jest nowy, najpierw obejrzyj go ze wszystkich stron i upewnij się, że nie ma uszkodzeń ani zarysowań. Następnie wyłącz zasilanie komputera poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka. Następnie możesz zdjąć boczne pokrywy obudowy, aby uzyskać dostęp do komory płyty głównej i dysku twardego.
Na poniższym zdjęciu strzałki wskazują miejsca, w których można podłączyć dyski twarde.
Jeśli planujesz zainstalować dwa dyski, optymalnie jest, aby znajdowały się one w pewnej odległości od siebie. W takim przypadku przy odpowiednim chłodzeniu nie ulegną przegrzaniu.
Mocujemy dysk twardy czterema śrubami w jednej z przegródek obudowy. Najpierw musisz wybrać śrubokręt krzyżakowy, za pomocą którego możesz łatwo i bez wysiłku dokręcić śruby.
Następny krok jest być może najważniejszy. Konieczne jest bardzo ostrożne umieszczenie dysku w komorze obudowy. Należy to zrobić w taki sposób, aby dysk twardy mieścił się wyraźnie w komorze, nie uszkadzając znajdujących się w pobliżu kabli. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
Po upewnieniu się, że dysk twardy jest zainstalowany we właściwej pozycji, przykręć go śrubami. Należy to zrobić ostrożnie. Aby łatwo wykonać wszystkie operacje, lepiej najpierw odłączyć wszystkie przewody od obudowy i zainstalować je w najwygodniejszej do pracy pozycji. Po dokręceniu śrub należy sprawdzić wytrzymałość połączenia dysku. Nie powinien się chwiać, ale być bezpiecznie zamocowany w jednej pozycji:
Następnym krokiem jest podłączenie kabli zasilających i danych. Złącze na kablu zasilającym jest większe. Podłączamy go do większego złącza dysku twardego. Następnie włóż kabel SATA. Schemat podłączenia do dysku wygląda następująco:
Następnie włóż drugi koniec kabla danych do jednego ze złączy SATA na płycie głównej:
Z reguły złącza SATA znajdują się blisko siebie, a obok nich znajduje się odpowiedni napis. Aby połączenie było niezawodne, złącze musi być ściśle dopasowane. Należy koniecznie zwrócić na to uwagę, aby w przyszłości nie było problemów z rozpoznaniem dysku przez system.
Teraz podłączamy drugi kabel do zasilacza.
Po upewnieniu się, że wszystkie połączenia są sprawne i że dysk twardy jest solidnie zamocowany, montujemy obudowę do poprzedniego stanu. W ten sposób podłączyliśmy drugi dysk do komputera. Pozostaje tylko upewnić się, że pojawi się w BIOS-ie, a system go rozpozna.
Etap 3: Rozpoznanie dysku przez system operacyjny
Podłączony dysk twardy będzie widoczny w BIOS-ie, ale system Windows nadal nie będzie mógł z nim pracować. W takim przypadku będziesz musiał go zainicjować, co można zrobić w następujący sposób.
- Włącz komputer i przejdź do menu "Zarządzanie dyskiem".
- Jeżeli dysk jest podłączony prawidłowo wyświetli się napis „Niedystrybuowane”, a jego pojemność zostanie wskazana.
- Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy nowo podłączony dysk twardy i utwórz prosty wolumin.
- Następnie musisz przypisać literę dysku.
- Następnie pozostaje sformatować dysk w trybie szybkim, wybierając system plików NTFS. Po sformatowaniu powinien zostać wykryty przez system.