Pożegnanie z Adobe Flash Playerem
W grudniu 2020 miało miejsce istotne wydarzenie w historii Internetu – firma Adobe przestała wspierać Flash Player. Można się było tego jednak spodziewać, ponieważ technologia ta od dawna jest uważana za przestarzałą i niebezpieczną. Obecnie obowiązują inne standardy.
Firma Adobe poprosiła programistów o przejście na nowy standard HTML5 począwszy od 2015 roku. Dwa lata później firma ogłosiła rychłe zaprzestanie wsparcia dla tego produktu...
Ale w międzyczasie to Flash stworzył Internet, jaki znamy dzisiaj.
Co to jest AdobeFlash?
Technologia Flash pojawiła się w 1996 roku, wcześniej wszystkie strony w Internecie były statyczne. To właśnie Flash umożliwił zaimplementowanie na stronach internetowych wideo, animacji i różnorodnych obiektów interaktywnych. Nowa technologia umożliwiła rysowanie wysokiej jakości grafiki wektorowej z płynną animacją o bardzo małej objętości, co było istotne w czasach wolnego Internetu.
To prawda, że w tamtych odległych czasach to pozornie postępowe zjawisko miało również wadę. Wielu webmasterom tak bardzo spodobały się nowe funkcje, że niektóre witryny zamieniły się w kakofonię jasnych, migających banerów.
Flash to technologia umożliwiająca odtwarzanie różnorodnych treści multimedialnych na stronach internetowych. Mogą to być materiały wideo i audio, gry oraz obiekty interaktywne, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję. Flash wyświetla także animowane reklamy. Pliki wyświetlające multimedia występują w formatach SWF, FLV i F4V, ale do ich odtwarzania potrzebny jest oczywiście osobny program. Wszystkie przeglądarki domyślnie nie mogą odtwarzać obiektów Flash; w tym celu zintegrowane jest z nimi specjalne oprogramowanie.
Powody zakończenia wsparcia
Jednym z powodów zaprzestania wsparcia są pieniądze. Przed pojawieniem się systemów operacyjnych Android i iOS tysiące witryn agregujących gry Flash z powodzeniem działały w Internecie. Po pewnym czasie gry te pojawiły się w sieciach społecznościowych. Z kolei twórcy oprogramowania, strony internetowe i sieci społecznościowe dzielili się zyskami między sobą. Kiedy smartfony stały się zjawiskiem masowym, Google i Apple doszły do wniosku, że rynek gier mobilnych jest na tyle interesujący, że muszą przejąć nad nim pełną kontrolę.
Aby to zrobić, wystarczyło zrezygnować z obsługi Flasha w mobilnych systemach operacyjnych. Co ciekawe, działo się to w tym samym czasie, gdy Adobe rozwijało własną platformę do dystrybucji gier mobilnych. W rezultacie Adobe zostało zmuszone do wycofania się i zapomnienia o grach na urządzenia mobilne.
Już w 2007 roku, podczas prezentacji Apple iPhone pierwszej generacji, Steve Jobs powiedział, że nowy mobilny system operacyjny iOS nigdy nie będzie obsługiwał Flasha. Jako powody odmowy Steve Jobs podał niechęć Apple do polegania na innych twórcach oprogramowania i wysokie zużycie energii. Porzucenie przez Apple Flasha miało również wpływ na jego dystrybucję.
Istnieje jednak inna wersja przyczyny niepowodzenia - luka w technologii. Produkt ten od samego początku charakteryzował się „dzikością”. Pierwszy skandal związany z wykrywaniem wirusów miał miejsce w 2002 roku. Od tego czasu informacje o różnych lukach we Flashu pojawiają się z godną pozazdroszczenia regularnością. Program jest wieloplatformowy, a ze względu na wiele luk w zabezpieczeniach Flash zawsze był popularny wśród hakerów.
W 2013 roku miliony komputerów na całym świecie zostały zainfekowane exploitem Angler, który został wykorzystany przez osoby atakujące do dystrybucji oprogramowania szyfrującego ransomware. Przez wiele miesięcy Angler nie był widziany przez wszystkie znane programy antywirusowe.
W 2014 roku firma Recorded Future przeprowadziła badanie, które wykazało, że Adobe Flash Player jest najczęściej hakowanym oprogramowaniem. Flash Player zawierał wówczas 8 z 10 najsłynniejszych „dziur”, a łącznie w badaniu wykryto 425 takich luk. Przykładowo przeglądarka Microsoft Internet Explorer znalazła się na drugim miejscu pod względem luk w raporcie Recorded Future, ale znaleziono w nim 155 dziur” – prawie trzy razy mniej. Adobe nie rozwiązało problemu z luką do końca wsparcia.
Możliwe konsekwencje korzystania z oprogramowania
Ważne jest, aby zrozumieć, że po zakończeniu wsparcia gracz z każdym dniem będzie coraz bardziej bezbronny. Aby chronić system operacyjny przed infekcją, najlepiej usunąć to oprogramowanie. Jest to dokładnie to, co zaleca firma Adobe. Po odinstalowaniu nie będzie już możliwości pobrania tego oprogramowania z oficjalnego źródła.
Jeśli wejdziesz na oficjalną stronę Adobe, zobaczysz, że strona z FlashPlayerem już nie istnieje. W tej chwili program ten jest dystrybuowany wyłącznie na zasobach stron trzecich.
Możesz usunąć pliki programu podczas sprawdzania dostępności aktualizacji dla systemu Windows, ponieważ w tym momencie pojawia się powiadomienie z zaleceniem usunięcia przestarzałego programu. Flash Playera można również łatwo usunąć za pomocą różnych programów do optymalizacji systemu, takich jak CCleaner.
Po odinstalowaniu użytkownicy systemów operacyjnych Windows 8, 10 i Server nie będą mogli ponownie zainstalować Flash Playera poprzez ustawienia systemu, dystrybucja zostanie oznaczona jako niebezpieczna.
Jak zastąpić FlashPlayera
Przed usunięciem plików programu z komputera wielu użytkowników prawdopodobnie zada całkowicie logiczne pytanie, jak grać w gry na Odnoklassnikach i Vkontakte, jak słuchać muzyki i oglądać filmy? Twórcy przeglądarek są świadomi tego problemu, dlatego wielu z nich wydało specjalne wersje obsługujące technologię Flash. Na przykład istnieje specjalna wersja Yandex Browser RBK Games, która obsługuje przestarzałe gry flash w sieciach społecznościowych. Jednym z analogów Adobe Flash jest rozwiązanie firmy Microsoft - Silverlight. To rozwiązanie działające w różnych przeglądarkach pozwala również na otwieranie animacji, ale w tej chwili technologia również jest przestarzała. Innym rozwiązaniem jest Ruffle, które twórcy nazywają emulatorem Flash Playera. Wtyczkę Ruffle można zainstalować w sklepie Chrome.
Obiekty Flash można pobierać ze stron internetowych i odtwarzać na komputerze. Aby pobrać filmy, gry i inne obiekty, możesz skorzystać z wtyczek Downloadhelper lub Download Master. Flasha możesz także pobrać za pomocą Jdownloadera lub Orbit Downloadera. Możesz otworzyć pobrany plik na swoim komputerze za pomocą programu SWF File Player lub projektora Flash Player.
Czy ma sens wymiana FlashPlayera
Warto wiedzieć, że z tej technologii nie można korzystać bez ryzyka. Obecnie ryzyko bezpieczeństwa występuje w prawie każdym wierszu kodu Flash Playera. Eksperci twierdzą, że istnieje tylko jeden sposób, aby ten produkt był w pełni bezpieczny – napisać go całkowicie od nowa. Dlatego jeśli nie chcesz stać się ofiarą atakujących, lepiej zapomnij o Flash Playerze.
Od dziesięciu lat programiści konwertują gry, aplikacje, audio i wideo do nowego formatu - HTML5. Nowy standard charakteryzuje się wyższym poziomem bezpieczeństwa, jest mniej wymagający pod względem zasobów i nigdy się nie zawiesza, jak to często miało miejsce w przypadku Flasha.
Po ogłoszeniu przez firmę Adobe zakończenia wsparcia dla swojego produktu wiele witryn zaczęło szybko przenosić treści na nowy standard. W związku z tym dziś Flash można znaleźć tylko w opuszczonych witrynach, które nie były aktualizowane przez długi czas.