Jak usunąć program z autorun
Większość programów dodaje skrót do zasobnika podczas automatycznego uruchamiania (na pasku zadań, gdzie znajduje się zegar). Nawet jeśli programy nie tworzą ikony w zasobniku, można się domyślić, że coś ładuje się automatycznie na podstawie określonych znaków. Na przykład system zaczął się dłużej ładować i działać powoli, a niektóre programy uruchamiają się natychmiast, to znaczy część z nich jest już załadowana i stale znajduje się w systemie, zużywając zasoby komputera. W „Menedżerze zadań” możesz zobaczyć wszystkie procesy uruchomione w systemie, aby go uruchomić, kliknij kombinacja klawiszy skrótu „CTRL+ALT+DEL.
Jak usunąć niepotrzebne programy z uruchamiania? Sposobów jest wiele, rozważmy te, które nie wymagają dodatkowych programów.
1. Programy usuwamy korzystając z ustawień samych programów. W elemencie ustawień programu usuń zaznaczenie pola wyboru „Uruchom w systemie Windows”. Korzystając z ustawień najpopularniejszych programów, możesz wykluczyć je z automatycznego uruchamiania.
Istnieją jednak programy, które nie tworzą ikony w zasobniku i zachowują się całkowicie niezauważone, zajmując zasoby systemowe. Aby je wyłączyć, używamy drugiej metody.
2. Usuwanie programów za pomocą narzędzia Ustawienia systemowe. Aby go uruchomić, wybierz „Uruchom” z menu Start. W oknie, które się otworzy, wpisz msconfig i naciśnij „Enter”. W wyświetlonym oknie znajduje się kilka zakładek; potrzebujesz tylko „Usługi” i „Uruchamianie”. Bądź ostrożny, a jeśli nie rozumiesz, do czego służy dana usługa lub program, lepiej dowiedzieć się, do czego służy. W pozostałych zakładkach lepiej nic nie zmieniać.
W zakładce „Uruchamianie” znajduje się lista programów ładujących się automatycznie, można także zobaczyć, gdzie dany program się znajduje. Aby wykluczyć program z automatycznego uruchamiania, należy odznaczyć pole obok niego i kliknąć przycisk „Zastosuj” lub „OK”.
W zakładce „Usługi” znajdują się programy uruchamiane przez system, niezależnie od tego, jakim użytkownikiem zalogujesz się do systemu. Wyłączenie ich odbywa się w ten sam sposób.
Warto pamiętać, że usługę lub program należy wyłączyć tylko wtedy, gdy masz 100% pewność, że jest on nieodpowiedni. Na przykład, oprogramowanie antywirusowe działają jako usługi, a jeśli je wyłączysz, nie będą działać. Usuwając usługi lub programy przy uruchomieniu, nie wyłączaj wszystkiego na raz. Lepiej wyłączyć jedną rzecz, zrestartować komputer, upewnić się, że system jest stabilny, a dopiero potem wyłączyć następną. Po zmianach w „Ustawieniach systemu”, aby zaczęły obowiązywać trzeba uruchomić ponownie. Teraz, uruchamiając „Menedżera zadań”, upewnij się, że wyłączone usługi i programy nie są uruchomione.