Czy mufka zwalnia? Przyspieszenie przeglądarki Mozilla Firefox
Z każdą kolejną aktualizacją wersji Mozilla Firefox Zwiększa się zużycie pamięci systemowej i zmniejsza się prędkość ładowania strony. Jest to całkiem logiczne, ponieważ przeglądarka staje się coraz potężniejsza i funkcjonalniejsza. Jak skonfigurować i zoptymalizować jego działanie? Zostanie to omówione w tym artykule. Usuwanie niepotrzebnych zakładek i pasków narzędzi
Z czasem będziemy się tak dogadywać w przeglądarce Lubom że aktywnych zakładek jest całe mnóstwo, i paski narzędzi , które zostały przypadkowo osadzone podczas instalacji jakichkolwiek programów, stały się ich nieodłączną częścią. Wszystkie te wspaniałe dodatki oczywiście ułatwiają życie użytkownikowi, jednak należy mądrze korzystać z zasobów komputera. A to oznacza, że musisz posortować całe to bogactwo i usunąć niepotrzebne.
Czyszczenie historii przeglądarki
Czyszczenie historii przeglądarki Mozilla Firefox jest dość proste. To kwestia kilku sekund.
Aby to zrobić, wystarczy kliknąć kombinacja klawiszy skrótu „Ctrl” + „Shift” + „Del”. Po czym pojawi się okno dialogowe, w którym zaznaczamy pola, które zamierzamy usunąć. Wybieramy także na jaki okres i klikamy przycisk „Usuń teraz”.
Przyspieszenie przeglądarki Mozilla Firefox dzięki SpeedyFox i Firetune
Najpierw pobierz bezpłatne programy z oficjalnej strony internetowej. Następnie zamknij przeglądarkę i najpierw uruchom program SpeedyFox. W jego oknie dostępny jest tylko jeden przycisk: „Przyspiesz mojego Firefoksa”. W nowszych wersjach przycisk ten nosi nazwę „Optymalizuj”. Naciskamy to. Następnie program samodzielnie dokona niezbędnych zmian w pliku konfiguracyjnym przeglądarki.
Teraz uruchamiamy drugie narzędzie Firetune. Jego interfejs jest również dość przejrzysty i nie zawiera żadnych tajemnic. Na obrazku widać, że w głównym oknie od razu pojawiają się wszystkie dostępne akcje. Dokonaj wyboru i kliknij przycisk „Konfiguruj” lub „Dostosuj”.
Zmniejszenie zużycia pamięci RAM
Uruchom przeglądarkę Mozilla Firefox. Ręcznie wpisz about:config w pasku adresu. Jeśli go po prostu wkleisz, wyszukiwarka znajdzie w Internecie całkiem dużą liczbę ciekawych artykułów, w których pojawia się ta kombinacja słów, ale nie w ustawieniach przeglądarki. Po wejściu naciśnij „Enter”. Na ekranie powinno pojawić się ostrzeżenie jak na obrazku.
Kliknij przycisk „Obiecuję, że będę ostrożny!” i zacznij wprowadzać zmiany.
U góry (na rysunku oznaczonych numerem 1) wpisujemy do filtra parametr Browser.sessionhistory.max_total_viewers. Kliknij na niego dwa razy. W oknie, które się otworzy, zmień jego wartość na „0” (na obrazku pod cyfrą 2).
Następnie kliknij tę linię prawym przyciskiem myszy. Z wyświetlonej listy wybierz „Utwórz”, a następnie „Logiczne”.
W oknie dialogowym, które pojawi się na ekranie, wprowadź wartość „true”.
Zamknij stronę ustawień i uruchom ponownie przeglądarkę.
W ten sposób zmniejszyliśmy buforowanie danych przeglądarki w trybie zminimalizowanym. Zmniejszyliśmy także ładowanie przeglądanych stron, które służy do wykonania przez użytkownika polecenia „Wstecz”.
Przyspiesz ładowanie stron
Podobnie jak w poprzednim akapicie, uruchom przeglądarkę Mozilla Firefox. Ręcznie wpisujemy about:config w pasku adresu i zgadzamy się zachować ostrożność.
Następnie wpisz w filtrze network.http.pipelining. Kliknij dwukrotnie pojawiającą się linię i w oknie dialogowym ustaw wartość parametru na „true”.
Teraz szukamy w filtrze network.http.proxy.pipelining i dwoma kliknięciami na linię przypisujemy jej tę samą wartość „true”.
Parametr network.http.pipelining.maxrequests musi być ustawiony na „32”. Aby to zrobić, kliknij dwukrotnie linię i w wyświetlonym oknie dialogowym wpisz „32”.
Teraz musisz utworzyć nowy parametr konfiguracyjny. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w oknie ustawień przeglądarki. Następnie wybierz z listy opcję Utwórz / Całość. W nazwie piszemy nglayout.initialpaint.delay i wciskamy przycisk „OK”, a w wartości wpisujemy „0”.
I znowu zwracamy się do filtra z żądaniem network.dns.disableIPv6. Ustaw ten parametr na „false”.
Sprawdzamy obecność parametru content.notify.backoffcount. Jeśli nie istnieje, utwórz (Create/Integer) i przypisz wartość „5”.
To samo robimy z parametrem ui.submenuDelay. Po prostu przypisujemy mu wartość „0”.
Tworzymy parametr plugin.expose_full_path jako Create/Boolean. przypisz mu wartość „true”.
Aby wszystkie zmiany odniosły skutek i można było sprawdzić wynik, zamknij stronę ustawień i uruchom ponownie przeglądarkę. Następnie możesz sprawdzić wynik.
Za pomocą takich manipulacji zwiększyliśmy liczbę żądań wysyłanych do serwera w celu szybkiego nawiązania połączenia, a tym samym załadowania strony. Zmieniły się także ustawienia renderowania strony ładowania, co znacząco wpływa na działanie przeglądarki Mozilla Firefox.
Zanim przejdziemy do samej przeglądarki, warto przeprowadzić defragmentację dysku, na którym jest ona zainstalowana. Może to nie tylko znacznie poprawić wydajność przeglądarki Mozilla Firefox, ale także całego komputera jako całości.
Domyślnie programy są instalowane na dysku „C”, więc podam na tym przykład.
Defragmentator dysków
Otwórz więc okno defragmentacji dysku. Aby to zrobić, przejdź do „Mój komputer”, kliknij prawym przyciskiem myszy dysk „C” i kliknij „Właściwości”.
Następnie kliknij „Usługa”.
Teraz wybierz „Optymalizuj”.
W następnym oknie kliknij przycisk „Defragmentacja”.
Następnie pojawi się okno pokazujące proces defragmentacji. Różne kolory wskazują obszary dysku, które zostały wcześniej poddane tej procedurze lub nie.
Po uruchomieniu defragmentacja zostanie przeprowadzona niezależnie, bez interwencji użytkownika. Może to zająć sporo czasu. Istnieje wiele sposobów na ulepszenie przeglądarki Mozilla Firefox. I nie musisz być profesjonalistą, aby Twoja przeglądarka, a jednocześnie komputer, działała szybciej.
SpeedyFox za darmo
Oficjalna strona twórców http://www.crystalidea.com/ru/speedyfox