Laptop sam się wyłącza: jaki jest powód i co robić?
Jest to dość nieprzyjemne zjawisko, gdy laptop sam się wyłącza. A zanim cokolwiek zrobisz, nadal konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny. Możliwe przyczyny zamknięcia
- Przegrzanie. Najczęstszy powód nagłego wyłączenia laptopa. Chodzi o to, że nowoczesne płyty główne są chronione przed przegrzaniem za pomocą specjalnego układu chłodzenia, który obejmuje wentylator i grzejnik. Z kolei ten ostatni składa się z metalowych płytek, które nie przylegają ściśle do siebie. Podczas procesu chłodzenia, gdy wentylator nadmuchuje na te same płyty, osadza się na nich kurz, który gromadzi się i utrudnia normalną wymianę powietrza. W rezultacie okazuje się, że chociaż układ chłodzenia działa prawidłowo, to jednak ze względu na swoje zanieczyszczenie nie radzi sobie z zadaniem.
Włącza się zabezpieczenie, które zapobiega przegrzaniu i laptop się wyłącza.
- Wadliwy zasilacz laptopa. Z reguły dzieje się to podczas skoku napięcia w sieci, z którym zasilacz nie jest w stanie sobie poradzić, i z kolei ochrona zostaje ponownie uruchomiona i laptop się wyłącza.
- Awaria systemu operacyjnego.
- Wirusy. Co zaskakujące, potrafią nie tylko infekować pliki i foldery, niszcząc zawarte w nich informacje, ale także blokować działanie całego komputera, czyli po prostu go wyłączać.
- Karta graficzna nie działa. W takim przypadku laptop wyłącza się podczas grania w dowolną grę, oglądania wideo lub innego obrazu. A wszystko to z banalnego powodu - karta graficzna nie radzi sobie ze swoimi funkcjami lub, mówiąc prościej, „nie radzi sobie z grafiką” i cały komputer się wyłącza.
Jeśli przyczyną wyłączenia laptopa jest jedna z powyższych, a nie wyczerpana bateria, należy ją wyeliminować.
Jak naprawić przyczynę wyłączania laptopa
- Jeśli przyczyną jest przegrzanie, jest to konieczne oczyścić chłodnicę z kurzu. Można oczywiście zastosować specjalną podkładkę chłodzącą z dodatkowymi wentylatorami, co sprawi, że płyta główna się nie przegrzeje, jednak w żadnym wypadku nie da się uniknąć oczyszczenia z osadzonego kurzu. A ponieważ wiąże się to z całkowitym demontażem laptopa i odłączeniem płyty głównej, lepiej powierzyć tę sprawę specjaliście. A dla siebie na przyszłość pamiętajcie, że czyszczenie zapobiegawcze należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku i ogólnie monitorować czystość powierzchni, na której pracuje laptop. Można także profilaktycznie unieść go nad powierzchnię za pomocą urządzeń przenośnych – zapewni to intensywniejszą wymianę powietrza.
- Wadliwy zasilacz, jeśli jest w nim przyczyna wyłączenia, będzie wymagał wymiany. I znowu, jeśli nie masz doświadczenia w obsłudze sprzętu elektronicznego, lepiej skontaktować się w tej sprawie z centrum serwisowym.
- W przypadku systemu operacyjnego trzeba będzie go ponownie zainstalować.
- Trzeba także pozbyć się wirusów, a lepiej przy pomocy dobra program antywirusowy i osobę, która to rozumie, ponieważ będzie to wymagało wyjęcia dysku twardego i odłączenia dysku twardego.
- Jeśli chodzi o kartę graficzną, będziesz musiał kupić i zainstalować nową. Być może regularne czyszczenie pomoże wyeliminować przyczynę wyłączania laptopa. Jeśli coś jest poważniejsze, nie powinieneś zwracać się o pomoc do wątpliwych osób. Należy natychmiast udać się do specjalistów, którzy szybko znajdą przyczynę i będą w stanie ją wyeliminować.