Czy można wyczyścić komputer bez ponownej instalacji systemu Windows 10?
Większość informatyków powie Ci, że najlepszym sposobem na przyspieszenie komputera bez modernizacji samego sprzętu jest wyczyszczenie (sformatowanie) jego dysków i ponowna instalacja systemu. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Czasami zdarzają się ważne pliki, których nie jesteśmy w stanie ani usunąć, ani przenieść na żaden inny nośnik, czasami mamy zbyt małe doświadczenie, aby samodzielnie przeprowadzić taką operację. Na szczęście jest wyjście - istnieją sposoby na „wentylację” komputera bez ponownej instalacji systemu i bez formatowanie.
Ponowna instalacja systemu bez formatowania dysków
Windows 10 posiada funkcję przywracania ustawień fabrycznych, która nie ma wpływu na pliki i programy zainstalowane na komputerze. To najlepszy sposób na wyczyszczenie komputera bez całkowitej ponownej instalacji systemu Windows 10.
Chociaż opcję Zachowaj moje pliki można wybrać podczas ponownej instalacji systemu Windows, jest to rodzaj „miękkiej ponownej instalacji”. Wszystkie pliki systemowe są następnie instalowane ponownie, ale instalator zachowuje wszystkie rzeczy osobiste użytkownika bez interwencji. To faktycznie znacznie ułatwia życie, ponieważ nie ma potrzeby ponownej instalacji wszystkich aplikacji i całego oprogramowania użytkowego, co na przykład w przypadku gier może zająć dużo czasu.
Aby uruchomić tę funkcję, wpisz „Zresetuj swój komputer” w polu wyszukiwania na pasku zadań, następnie wybierz „Rozpocznij”, a następnie „Zachowaj moje pliki”.
Usuwanie zbędnego oprogramowania
Na wielu komputerach ilość zainstalowanego oprogramowania typu bloatware znacznie przekracza próg, przy którym system staje się powolny i traci wydajność. Szczególnie dotyczy to laptopów, które często sami producenci dostarczają z dziesiątkami zupełnie niepotrzebnych aplikacji korporacyjnych i często reklamowych. Większość tego typu oprogramowania jest wirusy, z którego przeciętny użytkownik nigdy nie będzie korzystał.
Niestety, niektórzy ludzie nie są świadomi, że programy te można wyłączyć lub odinstalować, przyspieszając w ten sposób działanie komputera, a nawet żywotność baterii. Tym samym latami zużywają cenne zasoby komputera, nie dając nic w zamian. Aby usunąć te niepotrzebne programy z dysku, po prostu wpisz „Aplikacje i funkcje” w pasku wyszukiwania na pasku zadań i kliknij link o tej samej nazwie. Następnie z listy aplikacji wybierz opcję usunięcia tych, które nie są używane.
Funkcja „Odzyskiwania” w systemie Windows 10
Windows 10 posiada bardzo ciekawą i przydatną funkcję przywracania systemu do jednego z zapisanych punktów w czasie. Nazywa się to „punkt przywracania"a polega to na tym, że od czasu do czasu - o wybranej przez nas porze, komputer kopiuje całą zawartość wybranych folderów i plików systemowych i tworzy "punkt przywracania", do którego można ręcznie przywrócić komputer w przypadku jakichkolwiek problemów powstać.
Zdarza się, że producent komputera tworzy punkt przywracania, z którego nabywcy sprzętu mogą później skorzystać. Ten punkt ma na celu przywrócenie domyślnych ustawień fabrycznych komputera, dzięki czemu można zaktualizować komputer bez konieczności ponownej instalacji systemu Windows.
Wadą tego rozwiązania jest to, że aby z niego skorzystać, należy najpierw włączyć funkcję tworzenia punktu przywracania, która może być domyślnie wyłączona w systemie (ze względu na duże zużycie miejsca na dysku).
Czyszczenie rejestru systemu Windows
Po usunięciu niepotrzebnych programów niestety nie znikają one całkowicie z systemu, a przynajmniej nie wszystkie. System Windows zawiera rodzaj referencyjnej bazy danych zwanej rejestrem. Zawiera ważne dla systemu informacje o zainstalowanych programach i funkcjach. Chociaż odinstalowanie programu teoretycznie powinno usunąć wpisy rejestru tego programu, nie zawsze tak jest. Rejestr pełen takich „resztek” usuniętych programów i funkcji ostatecznie stanie się przeszkodą dla całego systemu. Najlepiej usuwać te wpisy za pomocą odpowiednich aplikacji, gdyż samodzielne ich usunięcie może doprowadzić do poważnych awarii systemu.
Jednak tutaj za każdym razem należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nawet specjalistyczne programy do przywracania rejestru mogą popełniać błędy. Przed czyszczeniem rejestru wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych plików.
Programy w trybie autostartu
Czasami nawet po usunięciu niechcianych programów z komputera mogą wystąpić pewne problemy z wydajnością. Kluczowym objawem jest to, że system Windows uruchamia się powoli. W takim przypadku jest to najprawdopodobniej spowodowane zbyt dużą liczbą programów próbujących uruchomić się podczas uruchamiania, zużywając zasoby (takie jak pamięć RAM) i opóźniając cały proces.
Aby zapobiec uruchamianiu się niektórych programów przy uruchomieniu i tym samym przeciążeniu komputera, otwórz panel Uruchamianie, wpisując słowo Uruchamianie w polu wyszukiwania na pasku zadań, a następnie przejdź do aplikacji o tej samej nazwie. Zostanie tam wyświetlona lista programów. Są to aplikacje, które ładują się po włączeniu komputera. W rzeczywistości wszystkie z nich można wyłączyć bez obaw. Jeśli ich potrzebujemy, można je uruchomić w trakcie działania systemu.
Usuwanie nieużywanych urządzeń
W Panelu sterowania systemu Windows 10 znajdziemy sekcję „Urządzenia i drukarki”. Bardzo często trafiają się urządzenia, z których nie korzystaliśmy od dłuższego czasu. Warto je usunąć, gdyż zaprowadzi to do większego porządku w systemie, a także znikną niepotrzebne sterowniki. Nie będzie to miało dużego wpływu na ogólną wydajność komputera, ale ułatwi nam znalezienie urządzeń podczas ich wyszukiwania.