System operacyjny Windows Server – do czego służy?
Sam system Windows Server jest przeznaczony do instalacji na komputerze-serwerze. Jest przystosowany do sprzętu takiego komputera. Jest również zoptymalizowany do pracy nad nim. W porównaniu do innych serwerów System operacyjny Windows Server Wyróżnia go to, że posiada wiele funkcji i opcji. To prawda, że tanio też nie jest. Ten system operacyjny umożliwia jednoczesne logowanie wielu użytkowników. Odbywa się to z sieci lokalnej. Może to być wygodne, gdy trzeba zapewnić dostęp do Internetu przez jeden serwer, a nie z każdego komputera.
Ponadto system operacyjny serwera Microsoft ma wiele funkcji bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo danych sieciowych zapewnione jest na przyzwoitym poziomie. Oprócz zwykłych ustawień zabezpieczeń, dostępny jest wbudowany program antywirusowy, który zapewnia ochronę przed oprogramowaniem szpiegującym i niebezpiecznym oprogramowaniem.
Ten system operacyjny umożliwia zmianę kart sieciowych bez wyłączania komputera. To samo dotyczy pamięci RAM. Jest to wygodne, gdy zachodzi potrzeba wymiany karty sieciowej lub pamięci RAM bez zakłócania pracy serwera. Pulpit zdalny może korzystać z technologii OpenGL. Jest to wygodne, gdy trzeba zadbać o pracę z grafiką. Nowoczesne serwerowe systemy operacyjne firmy Microsoft mają zainstalowany wirtualny kontroler sieci. Jest to wygodne podczas pracy z sieciami wirtualnymi.
Nowoczesne wersje systemu Windows Server zawierają funkcję Credential Guard. Pojawił się w wersji Windows Server 2016. Również w tej samej wersji Windows Server pojawił się pełny Windows Defender. Chroni system operacyjny przed wirusami i innymi zagrożeniami. Wśród możliwości sprzętowych można wymienić zaawansowane możliwości pracy z pamięcią RAM. Taki system operacyjny serwera może zarządzać kilkoma terabajtami pamięci RAM. Do uruchomienia różnych aplikacji wymagana jest pamięć RAM. Aplikacje przechowują w nim swoje dane.
Duża ilość pamięci RAM pozwala na jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji. Jest to również ważne w przypadku podłączania dużej liczby systemów-gościa. Zazwyczaj każdy system operacyjny gościa może wykorzystywać część pamięci RAM serwera. Jeśli ilość pamięci RAM nie jest wystarczająca, działanie serwera lub systemu gościa może nie działać poprawnie.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że taki system operacyjny pozwala na zarządzanie kilkoma setkami procesorów logicznych. Jest to konieczne do pracy z wieloma systemami operacyjnymi gościa. Jednocześnie każdy system operacyjny może wykonywać własne operacje w systemie serwerowym. Jednocześnie system operacyjny serwera może kontrolować działanie systemu gościa. W tej chwili Windows Server pozwala na zarządzanie dość dużą ilością pamięci RAM dla maszyny wirtualnej. Może to być konieczne, gdy system gościa jest używany jako maszyna wirtualna i wykonuje swoje operacje. Jednocześnie maszyna wirtualna może jednocześnie korzystać z kilkudziesięciu procesorów wirtualnych. Jest to konieczne do przeprowadzenia wielu operacji obliczeniowych.
Zasadniczo system Windows Server ma wiele możliwości, jeśli chodzi o pracę ze sprzętem. Dzięki temu jest niezastąpiony w serwerach dużych i małych przedsiębiorstw. Można go również zainstalować w szkole, na uniwersytecie itp.