FreePrograms.me

Outsourcing IT – jaka jest jego istota?

 Typowe scenariusze zastosowań outsourcingu IT to np. zewnętrzne prowadzenie centrów danych, outsourcing administracji serwerami, udostępnianie specjalistów IT, korzystanie z zewnętrznej infolinii IT czy nawet całkowity outsourcing IT.



Kiedy warto skorzystać z outsourcingu IT?


Operacje IT i obsługa aplikacji stają się dla wielu firm coraz bardziej złożone ze względu na rosnącą złożoność i wymagania dotyczące zgodności z przepisami, skalowalności, dostępności i bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że architektury IT muszą być stale wspierane, monitorowane, utrzymywane i, jeśli to konieczne, rozwijane. Dzięki outsourcingowi IT firmy mają możliwość przekazania tych zadań zewnętrznym usługodawcom, oszczędzając w ten sposób wysiłek i pieniądze serwis komputerowy. Oznacza to, że outsourcing IT nie dotyczy wyłącznie dużych korporacji, ale jest atrakcyjny także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na przykład, jeśli firmy nie stać na utrzymanie dużego wewnętrznego działu IT, outsourcing IT może być opłacalną alternatywą. Outsourcing IT ma sens zwłaszcza w przypadku technologii wymagających specjalnego know-how.

Jakie są korzyści z outsourcingu IT?


  • Oszczędność czasu (obsługa, utrzymanie i dalszy rozwój IT są zlecane na zewnątrz)
  • Oszczędności kosztów (oszczędności na personelu i zasobach IT)
  • Specjalne know-how od optymalnie przeszkolonych ekspertów IT
  • Zgodność z wymogami regulacyjnymi i wymogami bezpieczeństwa
  • zawsze najnowszy sprzęt i oprogramowanie
  • Idealnie skalowalność i wysoka dostępność
  • Usługi doradztwa informatycznego


O czym należy pamiętać przy outsourcingu IT?


Najważniejszą rzeczą w outsourcingu IT jest posiadanie niezawodnego dostawcy usług, który spełnia Twoje wymagania, takie jak jakość, dostępność, kompatybilność, bezpieczeństwo i zgodność. Warto wcześniej doprecyzować szczegóły współpracy z usługodawcą i przewidzieć w umowie jak najwięcej ewentualności. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że jesteś objęty ubezpieczeniem w razie wątpliwości i chronić swoją firmę przed naruszeniem umowy przez usługodawcę.


Czym są usługi zarządzane i usługi operacyjne?

Dzięki outsourcingowi IT możesz albo całkowicie zlecić swoje procesy i technologie IT (Usługi Zarządzane), albo sprowadzić zewnętrznych specjalistów IT do swojej firmy tymczasowo lub na stałe (Usługi Operacyjne). W przypadku tzw. usług operacyjnych eksperci IT są także bezpośrednio na miejscu w Twojej firmie. Inne cechy outsourcingu, takie jak na żądanie, PaaS i SaaS, opisano bardziej szczegółowo poniżej.

Co oznacza „na żądanie”?


On-Demand (lub onDemand) oznacza, że ​​z oprogramowania korzysta się na żądanie zewnętrznych dostawców za opłatą, tj. faktycznie wynajęty. Ci zewnętrzni dostawcy zapewniają również stałą aktualizację oprogramowania. Oprócz metod płatności oba podejścia dotyczą również systemów bezpłatnych i open source. Oprócz aplikacji, gdzie takie wykorzystanie nazywane jest również Software as a Service (SaaS), szczególnie w środowisku chmurowym, istnieją porównywalne modele sprzętu (Infrastructure as a Service [IaaS] – koncepcyjnie coraz bardziej powiązanego z mocą obliczeniową), rozwoju i środowiska wykonawcze ( Platform as a Service [PaaS]) lub jako ogólny pakiet dla wszystkich tych aspektów IT (Everything as a Service [XaaS]). Inne, mniej powszechne akronimy odnoszą się do dodatkowych wyspecjalizowanych aspektów tego środowiska usług, w tym Application Platform as a Service (APaaS), Backup as a Service (BaaS), Communications as a Service (CaaS - dla usług komunikacyjnych, takich jak telefonia i systemy konferencyjne) , Komputery stacjonarne jako usługa (DaaS), Bazy danych jako usługa (DbaaS - dla baz danych), Sprzęt jako usługa (HaaS - dla urządzeń mobilnych, a także przełączników, routerów, serwerów itp.), Monitoring jako usługa (MaaS - dla urządzeń mobilnych, a także przełączników, routerów, serwerów itp.). ), monitoring jako usługa (MaaS – szczególnie w zakresie bezpieczeństwa IT).

Co to jest PaaS?


Platforma jako usługa (PaaS) ma miejsce wtedy, gdy na przykład usługi baz danych lub oprogramowania są używane za pośrednictwem chmury zewnętrznego dostawcy usług w chmurze. Dostęp do usług można uzyskać poprzez odpowiednie interfejsy. Dostawca chmury odpowiada za modernizację, administrację systemem i utrzymanie infrastruktury. Kolejną korzyścią jest to, że użytkownicy mogą uzyskać dostęp do usługi w chmurze z dowolnego miejsca, a także ze swojego telefonu komórkowego.


18 sierpnia 2022 r 0
Komentarz
Wpisz kod z obrazka:*
Kliknij na obrazek, aby zaktualizować kod, jeśli jest nieczytelny