Co to jest system zarządzania magazynem lub WMS?
Innymi słowy, system WMS można zdefiniować jako program przeznaczony do zarządzania wszystkimi działaniami operacyjnymi w magazynie, o którym informacje są scentralizowane. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie optymalnych wartości zapasów, a także gromadzenie wszelkich informacji o ruchu towarów w magazynie.
Dzięki temu Twoja firma będzie posiadać rejestr każdego fizycznego ruchu w magazynie, z którym możesz łatwo zapoznać się w bazie danych, zapobiegając w ten sposób pomyłkom co do towarów i zachowując identyfikowalność produktu.
Dla każdej firmy, niezależnie od branży, w której działa, magazyn jest jego kręgosłupem, ponieważ gromadzą się w nim duże ilości towaru, a niewiedza o tym, co się w nim trafia, może prowadzić do braku płatności od klientów i strat ekonomicznych .
Jakie funkcje pełni system zarządzania magazynem?
Funkcje, jakie pozwala na realizację systemu WMS są bardzo różnorodne, pomagając Twojej firmie w różnych obszarach, m.in.:
- Dzięki temu oprogramowaniu będziesz mieć dostęp do wszystkich oczekujących zamówień odbioru, ponieważ są one generowane na podstawie liczby zamówień wydanych dostawcom.
- Będziesz mógł skorzystać z faktury elektronicznej, za pomocą której możesz wprowadzić potrzebne zamówienie i wystawić je dostawcy.
- System zarządzania magazynem umożliwia potwierdzenie informacji zawartych na fakturze, co pozwala uniknąć błędów w otrzymanych ilościach.
- Umożliwia także odbiór produktów bez konieczności posiadania paragonu.
- Możesz kontrolować identyfikowalność produktu, ponieważ pozwala to kontrolować partię, serię i datę ważności każdego artykułu.
- Można wdrożyć kontrolę jakości, pozwalającą sprawdzić wymiary, wagę, a nawet temperaturę.
- Dzięki oprogramowaniu WMS z łatwością dokonasz zwrotów związanych z konkretnym przychodzącym zamówieniem.
Jednak nie są to jedyne funkcje, jakie spełnia system zarządzania magazynem, ponieważ pomaga on także w zarządzaniu lokalizacją i rotacją produktów pomiędzy magazynami, zarządzaniu zapasami oraz procesem pakowania, kompletacji i przeładunku kompletacyjnego.
Inne funkcje, które można wykonać za pomocą WMS, obejmują proces planowania, proces wyznaczania tras itp.
Zalety systemu zarządzania magazynem
Do najważniejszych zalet można zaliczyć:
- Ma to ogromny wpływ na zmniejszenie rotacji personelu, a jednocześnie może zwiększyć wszechstronność każdego operatora.
- Każdy operator jest bardziej produktywny, a wykonywane czynności są bardziej niezawodne, podobnie jak Twój stan magazynowy.
- Planowanie Twojej firmy staje się znacznie bezpieczniejsze i ułatwia każdą decyzję.
- Pozwala zmniejszyć ilość zadań administracyjnych, a także obniżyć koszty i zmniejszyć ilość wykorzystywanej przestrzeni.
- Ma to bardzo duży wpływ na zadowolenie klientów poprzez skrócenie czasu realizacji zamówień.
- Na koniec można powiedzieć, że może to również zmniejszyć liczbę zwrotów i trwałość produktów, gdyż produkty nie zalegają w magazynie.
Pamiętaj, że systemy zarządzania magazynem lub WMS mogą być całkowicie niezależne lub zintegrowane z systemem ERP, ale niezależnie od tego, jak działają, mogą zaoferować Twojej firmie ogromne korzyści, wynosząc ją ponad konkurencję.