Dlaczego dźwięk znika na moim laptopie?
Ze względu na swoją przenośność laptop jest używany przez wiele osób do słuchania muzyki, oglądania filmów i pracy z plikami audio i wideo. Jeśli dźwięk gdzieś zniknie, laptop zamienia się w nudną przeglądarkę i maszynę do pisania. Teraz postaramy się znaleźć przyczyny problemu, a także samodzielnie je naprawić.
Dźwięk jest wyłączony w ustawieniach laptopa
Czasami w pośpiechu wykonujemy wiele niepotrzebnych czynności: pomijamy ustawienia dźwięku w zasobniku, wciskamy specjalne przyciski na klawiaturze, które wyłączają dźwięk, podświetlenie itp.
Dlatego sprawdzamy stan dźwięku. Aby to zrobić, zwróć uwagę na ikonę głośności w zasobniku. Jeśli jest przekreślony czerwonym paskiem, należy otworzyć regulator i przesunąć suwak, aby włączyć dźwięk.
Następnie upewnij się, że elementy sterujące głośnością na listwie dźwiękowej nie są wyłączone.
Sprawdźmy teraz na jakim poziomie jest ustawiona głośność głośników i innych aplikacji.
Czasami zapominamy wyjąć słuchawki ze specjalnego gniazda w laptopie i z tego powodu głośniki nie działają. Sprawdzanie gniazda słuchawkowego.
Problem ze sterownikiem
Teraz powinieneś pamiętać o wszystkich najnowszych instalacjach programów na swoim laptopie. W niektórych przypadkach może wystąpić konflikt między nimi a tymi, które zostały wcześniej zainstalowane.
Dlatego warto wrócić do poprzedniego stanu rzeczy i usunąć kolidujące programy.
Jeśli nie pamiętasz czegoś takiego, przejdź do sprawdzania sterowników:
- Otwórz „Start”, wybierz „Panel sterowania” i przejdź do „Menedżera urządzeń”.
Tam zobaczysz drzewo urządzeń znajdujących się w laptopie.
Sterowniki dźwięku znajdują się w sekcji „Urządzenia dźwiękowe, wideo i do gier”. Otwieramy je do przeglądania klikając na trójkąt po lewej stronie. Jeśli sterowniki są uszkodzone, brakujące lub nieaktualne, po ich lewej stronie będzie migać żółty trójkąt z wykrzyknikiem.
W takim przypadku należy je ponownie zainstalować. Aby to zrobić, znajdujemy dysk dostarczony z laptopem i używamy go do przywrócenia sterowników. Możesz również użyć do tych celów Program DriverPack Solution, który automatycznie wybierze niezbędne sterowniki.
Włącz dźwięk w BIOS-ie
Zdarza się również, że dźwięk jest wyłączony w samym BIOS-ie. Całkiem łatwo to sprawdzić:
- Przejdź do BIOS-u.
- Następnie szukamy naszego urządzenia dźwiękowego w zakładce „Zintegrowane” lub „Zaawansowane”. Zależy to od tego, czy karta dźwiękowa jest zintegrowana, czy nie.
- Naprzeciw nazwy urządzenia dźwiękowego sprawdzamy, w jakim stanie się ono znajduje. Jeśli jest napisane „Wyłączone”, powinieneś ją włączyć. Aby to zrobić, naciśnij „Enter” i wybierz „Włączone”.
- Następnie zapisz zmiany - naciśnij „F10”.
Czekamy, aż laptop uruchomi się ponownie, a następnie sprawdzamy dźwięk.
Usługa audio systemu Windows nie działa
Otwórz „Usługi” za pomocą „Uruchom”. Aby to zrobić, wywołaj narzędzie, naciskając klawisze skrótu „Wygraj + R”.
Piszemy w wierszu
Najimaem „OK”.
Teraz szukamy „Windows audio” w usługach i sprawdzamy jego status. Trzecia kolumna powinna zawierać informację „Praca”, jak pokazano na zrzucie ekranu.
Jeśli nie jest uruchomiony, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”. Tutaj ustawiamy automatyczne uruchamianie, następnie klikamy „Uruchom”, „Zastosuj”, „OK”.
Brakujące kodeki audio
Najpopularniejsze formaty odtwarzania wideo i audio to:
Aby można było w nie grać na laptopie, należy je zainstalować K-Lite Codec Pack, GOM Player. Problem może oczywiście nie leżeć w ustawieniach, sterownikach czy kodekach, ale w nieprawidłowym działaniu karty dźwiękowej lub samych głośników.