FreePrograms.me

Co to jest adres IP?

А что такое ip адрес?


Adresem IP można nazwać unikalny adres lub nazwę urządzenia, najczęściej komputera osobistego, podłączonego do sieci lokalnych lub Internetu.

Użytkownikom, którzy mieli do czynienia z tymi adresami, może się wydawać, że nie ma w nich nic skomplikowanego. Tak naprawdę wszystko jest o wiele głębsze i właśnie tej głębokości poruszymy w tym artykule.
А что такое ip адрес?


Jak wiele osób wie, adres IP to kombinacja czterech liczb oddzielonych kropkami i może zawierać liczby od 0 do 255 (na przykład 192.168.0.77). Użytkownik ma wspaniałą możliwość samodzielnego zapisania takiego adresu w systemie dziesiętnym, znanym każdemu od dzieciństwa. Ale komputer odczytuje nasz adres w systemie binarnym, który jest kombinacją zer i jedynek. Dzięki kombinacji tych liczb komputer może zrozumieć, skąd pochodzą żądania i dokąd wysłać informacje.

Znaczna część komputerów na całym świecie posiada stałe adresy IP. Jednak jeszcze większa liczba adresów wykorzystywana jest na potrzeby techniczne i tylko niewielka część adresów jest bezpłatna dla zwykłych użytkowników podłączonych do Internetu. Takie wolne adresy IP są technicznie nazywane dynamicznymi, a pozostałe nazywane są statycznymi. Za pomocą adresów dynamicznych możliwe staje się zwiększenie liczby dostępnych adresów IP w domenie publicznej.

To działa tak: użytkownik łączy się z Internetem i otrzymuje dynamiczny adres IP. Potem spokojnie pracujesz w sieci, ale prędzej czy później odłączysz się od sieci i wyłączysz komputer osobisty. A teraz właściciel naszego dynamicznego adresu jest dla nas zupełnie obcą osobą, która jest aktualnie podłączona do Internetu. Z drugiej strony nie wszyscy użytkownicy mogą łączyć się z Internetem przy użyciu dynamicznych adresów IP, więc jeśli komputer PC będzie używany jako serwer lub magazyn informacji, z którym później będą się łączyć użytkownicy, wymagany będzie adres statyczny, to znaczy adres stały adres lub tzw. nazwa, którą powinni znać użytkownicy łączący się z tym serwerem.

W naszych czasach jest niezliczona ilość komputerów, niewiele mniej niż nowoczesne smartfony, tablety i inteligentne telewizory, co oznacza podłączenie wszystkich tych urządzeń do Internetu. Dlatego każde takie urządzenie potrzebuje adresu IP – nazwy sieciowej. Ale tutaj pojawia się problem, ponieważ adresy nie są nieskończone i mogą sięgać liczby 255 do czwartej potęgi. I tutaj trzeba poćwiczyć sposób racjonalnego wykorzystania adresów IP. Zachowywali się jak taki wybawiciel dynamiczne adresy IPi są jednym ze sposobów racjonalizacji.

Istnieje drugi sposób, polegający na utworzeniu organizacji i powołaniu jej IANA, co oznacza Internet Assigned Numbers Authority, w języku rosyjskim - Administracja internetową przestrzenią adresową. Administracja ta kontroluje adresy IP, ich wykorzystanie i wydawanie rejestratorom regionalnym. Takich rejestratorów jest tylko pięciu: ARIN, LACNIC, AfriNIC, RIPE NCC, APNIC. To właśnie tych pięciu regionalnych rejestratorów dystrybuuje pakiety adresów IP do dużych dostawców Internetu i dalszych pozycji na liście. A ostatnim ogniwem w długim łańcuchu jesteśmy my, użytkownicy Internetu, którzy łączą się z siecią niezależnie od rodzaju połączenia.

Była też trzecia metoda – łączenie się z Internetem za pomocą routera Wi-Fi lub jeden z komputerów w sieci lokalnej jako ten sam router.



Załóżmy, że istnieje biuro, w którym znajduje się sieć lokalna złożona z pięciu komputerów. Oczywiście wszystkie wymagają stałych adresów IP, ale zakup stałych adresów dla każdego komputera nie jest najlepszą opcją. Istnieje prostsze rozwiązanie. Zatem wszystkie komputery będą miały ten sam adres na zewnątrz, ale w najmniejszej sieci lokalnej będą miały różne adresy IP. W takim przypadku dostęp do Internetu będzie realizowany za pośrednictwem jednego z komputerów pełniących rolę routera (nazywane są one również routerami). W takim przypadku dane otrzymane z Internetu najpierw trafią na ten sam „główny” komputer, a następnie zostaną przekierowane na adresy wewnętrzne, z których zostały zażądane.

Nie tak dawno temu powstała sieć IPv6chociaż nie ma takiej szczególnej potrzeby. A ilość sprzętu wymagającego dostępu do Internetu jest wystarczająca dla standardowego systemu adresowania IP IPv4. Ale ta sytuacja wkrótce się zmieni, ponieważ technologie mobilne rozwijają się niesamowicie szybko. Wniosek z tego artykułu można podkreślić następująco: nie wszystko jest tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a czasami za zwykłymi rzeczami kryją się fenomenalne osiągnięcia i odkrycia. Życzymy powodzenia w odkrywaniu Internetu!
10 listopada 2014 r 2
Komentarz
Wpisz kod z obrazka:*
Kliknij na obrazek, aby zaktualizować kod, jeśli jest nieczytelny
  1. assdafds
    9 sierpnia 2017 19:35
    Internet jest krypto-żydowski. Nieważne, na jaki serwer wejdziesz, nie ma znaczenia, czy jest płatny, czy bezpłatny, będziesz śledzony.
    A właściciela telefonu komórkowego w mieście ustala się z dokładnością do 30 m. Jesteś na takiej a takiej ulicy, wszedłeś do takiego a takiego domu. Rozmowy są nagrywane. „Podejrzane” pozostają na dysku twardym. Kudłate słuchają i oglądają wszystko. Czemu na ziemi?
    Nawiasem mówiąc, tranzystor, mikroukład i elektryczność nie zostały wynalezione przez Żydów. Ale przypisuje się je Żydom. Krypto-żydowskie media i drukarnie. Żydom nie przypisuje się ani jednego wynalazku. Z reguły prawdziwi autorzy albo nie są wymieniani w ogóle, albo umieszczani są na końcu listy. Potem znikają „gdzieś” zupełnie.
  2. Shay
    Shay
    3 grudnia 2023 18:57
    Moja siostra dostała w szkole esej na temat adresów IP. Weźmy więc ten świetny artykuł za podstawę)