Jakie hasło możesz wymyślić?
Dziś każdy z nas ma miejsce chronione hasłem. Tym miejscem może być strona w sieci społecznościowej, usługa pocztowa, zwykły sejf, zakodowane drzwi i konto osobiste w Yandex.Money i wiele więcej. Nawet nowoczesny telefon potrzebuje hasła ekranowego.
Jeśli właśnie utworzyłeś konto w jakimś zasobie internetowym i zostaniesz poproszony o utworzenie hasła, pamiętaj, aby to zrobić. W końcu to hasło będzie przechowywać wszystkie Twoje dane osobowe. A warto zaznaczyć, że zapisane zostanie tylko silne hasło, którego nie będzie tak łatwo złamać. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na utworzenie nowego hasła. Więc chcesz wymyślić nowe hasło. Jakich zasad należy tutaj przestrzegać? Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że takich zasad nie ma, ale byłby w błędzie, gdyż istnieją pewne podstawy tworzenia hasła. Porozmawiajmy najpierw o tym, co musisz zrobić podczas tworzenia nowego hasła.
Pierwszą zasadą, jaką należy kierować się przy tworzeniu hasła, jest jego indywidualność. Oznacza to, że hasło musi być użyte w jednym zasobie. Jeśli wymyślisz hasło do poczty, powinno ono dotyczyć tylko poczty. Wyobraź sobie, że wszędzie będziesz używać tego samego hasła. Jeśli zostaniesz zhakowany, wszystkie Twoje dane chronione hasłem zostaną rozproszone w ciągu kilku minut.
Następnie należy zwrócić uwagę na długość hasła. Nie bez powodu wiele zasobów internetowych, w których się rejestrujesz, wymaga podania hasła o długości co najmniej 6 znaków. Dlaczego potrzebujesz bardzo długiego hasła? Tak, a wszystko dlatego, że im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać.
I kolejna ważna zasada: nie twórz odwróconych haseł. Oznacza to, że są to hasła, w których hasło wprowadza się w formie słów angielskich lub rosyjskich na przeciwległym układzie klawiatury. Takie hasła są dziś niebezpieczne i niestabilne.
Porozmawiajmy teraz o treści hasła. Oczywiście dzisiaj niewiele osób wprowadzi do swojego hasła prymitywne wyliczenie liczb 12345, ale nadal nie zapominaj, że będzie lepiej, jeśli Twoje hasło będzie składało się z dobrej odmiany. Oznacza to, że najlepiej byłoby, gdyby hasło zawierało kombinację cyfr i liter, zarówno wielkich, jak i wielkich liter.
Ze wszystkich powyższych argumentów możesz sporządzić małą listę zaleceń dotyczących utworzenia nowego hasła. Po pierwsze, hasło musi być unikalne, czyli nie powinno być używane nigdzie indziej. Po drugie, hasło musi mieć przyzwoitą długość - co najmniej 6 znaków. Po trzecie, tworząc hasło, należy je rozcieńczyć różnymi cyframi i literami. I po czwarte, podpowiedz, że jeśli zgubisz hasło, tylko Ty będziesz je pamiętać.
Okazuje się, że silne hasło to długi zbiór cyfr i liter. Problem w tym, że takie hasło nie jest łatwe do zapamiętania. Dlatego musisz tworzyć hasła, których nie zapomnisz. Jako hasła możesz także użyć znaczącej daty, ale musisz mieć pewność, że nikt poza Tobą jej nie zna. Możesz także użyć zniekształconych słów w haśle, na przykład l@gistik@. Znalezienie takiego hasła zajmie dużo czasu.
Ostatnią rzeczą, którą chciałbym powiedzieć na temat tworzenia haseł, jest miejsce ich przechowywania. Przecież trzeba przyznać, że każdemu z nas zdarza się zapomnieć hasła. Nieważne jak dobrze pamiętasz hasło, po chwili lub w stresującej sytuacji może ono zniknąć z Twojej głowy.
Hasła muszą być prawidłowo przechowywane. Hasło można również przechowywać w telefonie, ale musi być tam dobrze ukryte. Hasło możesz zapisać na swoim komputerze np. tworząc dokument tekstowy i wpisując w nim hasło. Jednak zwykły dokument tekstowy nie jest wiarygodny do takich celów. Dlatego możesz zmienić format dokumentu i ukryć go w folderze, w którym przechowywane są pliki tego samego formatu. Uwierz mi, znalezienie hasła ukrytego w ten sposób będzie dość trudne. Pamiętaj o jednym: każde hasło można odgadnąć. Oczywiście będzie to wymagało trochę czasu i zasobów. Powinieneś także wziąć to pod uwagę i regularnie aktualizować swoje hasła. Do tworzenia złożonych haseł możesz także użyć następujących poleceń: specjalne usługi generatora haseł.