Dlaczego powinienem wyłączyć funkcję Superfetch na dysku SSD?
Superfetch to technologia firmy Microsoft, która przyspiesza działanie systemu poprzez rozmieszczenie określonych plików systemowych na dysku twardym w taki sposób, aby mogły one ze sobą korelować w najbardziej optymalny sposób osiągnięcie najlepszych wyników. Istnieje jednak opinia, że technologia ta „zabija” dyski SSD i powinna zostać wyłączona. Zatem ta opinia jest niczym więcej niż „mitem”. Jest to dość kontrowersyjne, ale istnieje jasne wyjaśnienie, dlaczego nie należy go przestrzegać w 100%.
Rzecz w tym, że wypuszczenie dysku SSD miało miejsce przed wprowadzeniem tej technologii w systemie Windows. Dlatego system może już uwzględnić sam rodzaj dysku: SSD lub HDD.
Inna sprawa, że wyłączenie SuperFetch obejmie całkowicie wszystkie dyski – czy to SSD (gdzie, powtarzam, i tak się nie włącza), czy HDD (gdzie ta technologia jest w dużej mierze niezbędna).
Zatem wniosek z tego jest prosty: wyłączając SuperFetch w systemie, pozbawiasz dysk twardy możliwości optymalizacji, a jednocześnie nie robisz nic dla dysku SSD.
Warto zauważyć, że niektórzy producenci w swoich instrukcjach lub zastrzeżonych narzędziach zalecają wyłączenie SuperFetch - w tym przypadku oczywiście lepiej zastosować się do tej rady. Ale jeśli producent nigdy nie mówił Ci o niebezpieczeństwach związanych z SuperFetch dla swojego modelu SSD, nie powinieneś się ruszać. Jeśli ty masz dysk SSD, to na podstawie wyników tego artykułu można zrozumieć, że Superfetch po prostu nie aktywuje się na dysku SSD, a uruchamianie i wyłączanie go jest bezużyteczne.