Serwer domowy ze starego komputera
Ta rzecz będzie polegać na utworzeniu domowego, lokalnego serwera. Istotą tego jest tworzenie kopii zapasowych z komputera PC do wykorzystania poprzez sieć. Jest to możliwe dzięki darmowemu oprogramowaniu FreeNAS. Zasadniczo jest to system operacyjny, który tworzy „pamięć masową podłączoną do sieci” – sieciowe urządzenia pamięci masowej.
Oprócz samego komputera będziemy potrzebować dysku flash o pojemności co najmniej dwóch gigabajtów, który później stanie się bootowalny. Oczywiście pendrive'a nie można usunąć z komputera, nawet, jak mówią, pod groźbą śmierci - w przeciwnym razie cały serwer obróci się w pył.
Wybór wersji FreeNAS będzie zależał od głębokości bitowej systemu: odpowiednio x86 dla systemu 32-bitowego, x64 dla systemu 64-bitowego. System będzie musiał zostać nagrany na czystą płytę CD i zainstaluj jak normalny system. Samodzielnie, w BIOS-ie musisz ustawić go jako element rozruchowy jest to napęd optyczny z naszym dyskiem.
FreeNAS bazuje na interfejsie FreeBSD, zatem nie zrażajcie się dość kontrastowym i nieco przestarzałym „designem”. Zainstalujemy nasz system na dysku flash, który jest już w komputerze.
Po instalacji przywita nas konsola, która nie jest już taka straszna, ale bardzo przyjemna dla oka.
W oknie konfiguracji wybierz „Moje konto”, wpisz nazwę użytkownika admin, ustaw dowolne hasło. Pozostali użytkownicy muszą używać innego loginu gościa i innego hasła.
W obszarze Pamięć wybierz Woluminy->Utwórz wolumin, aby utworzyć wolumen pamięci. Jako system plików wybierzemy ZFS - jest on bardziej zaawansowany niż UFS.
Po kliknięciu przycisku Dodaj głośność będziesz mógł zobaczyć swoją głośność. Możesz zmienić jego uprawnienia, klikając ikonę Zmień uprawnienia. Nie zapomnij zapisać zmian.
Wolumin został utworzony i musimy użyć protokołu CIFS, aby połączyć możliwość dostępu do dysku ze wszystkich komputerów w sieci lokalnej. Jeśli w sieci używane są tylko komputery Macintosh, możesz także wybrać opcję AFP. Wszystko to odbywa się poprzez przycisk Udostępnij.
W menu Usługi -> Usługi kontrolne włącz przełącznik CIFS.
Dostęp można uzyskać, korzystając z adresu IP FreeNAS wprowadzonego w Eksploratorze Windows.
Do tworzenia kopii zapasowych komputerów klienckich posłużymy się wbudowanym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych i przywracania. Można go używać tylko w systemie Windows 7 (lub nowszym) Professional (lub starszym).
Wybieramy miejsce, w którym będziemy kopiować „kopie zapasowe”, a następnie to, co zapiszemy. Po zapisaniu ustawień, procedura zapisywania zostanie przeprowadzona po raz pierwszy, po czym będzie można ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowych zgodnie z harmonogramem. W tym artykule powiedzieliśmy Ci, jak łatwo jest stworzyć serwer w oparciu o stary komputer. Zostań z nami, aby dowiedzieć się jeszcze więcej ciekawych rzeczy o świecie komputerów!