Pobierz HashTab 6.0.0.34
NashTab to niewielki program opracowany przez programistę Ronalda L. Rivesta na początku lat 90-tych. Jego zasada opiera się na fakcie, że każdy plik tworzony w systemie operacyjnym musi mieć jakiś unikalny identyfikator, podobny do odcisków palców człowieka. Oznacza to, że nigdy więcej się one nie powtórzą.
Zacznijmy więc naszą znajomość hash. Hash to unikalny identyfikator każdego pliku. Każdy to ma. Jeśli plik zostanie zmodyfikowany, ostateczna wartość skrótu ulegnie zmianie. A to będzie widoczne przy pomocy programu Hashtab. Każdy dokument musi mieć określoną ilość, a jeżeli nie pasuje do bazy to znaczy, że został zmodyfikowany i może zawierać wirusa.
Zastanówmy się, na jakiej zasadzie to działa. Pobierasz program, uruchamiasz go, a on automatycznie integruje się z systemem Explorer. Nie trzeba go otwierać za pomocą skrótu ani innej metody. Teraz będzie towarzyszył każdemu plikowi znajdującemu się na komputerze. Znajdziemy dowolny dokument, na przykład ten na pulpicie:
Otwórz jego właściwości za pomocą menu kontekstowego prawym przyciskiem myszy.
Widzisz, nawet we właściwościach zwykłego notatnika znajduje się zakładka z informacją o ilości skrótu. Kliknij to. Zobaczysz coś takiego:
Pod oknem z liczbami znajduje się odnośnik „Ustawienia”. Po kliknięciu otworzy się nowe okno programu HashTab:
Tutaj wyświetlane są główne algorytmy realizujące funkcję weryfikacji. Najczęściej stosowane są trzy: CRC32, MD5, SHA-1. Najbardziej zaawansowanym jak dotąd jest MD5. Ale aby uzyskać niezawodny wynik, musisz użyć kilku. Możesz to zrobić pojedynczo, ale w kilku przejściach i porównać końcowe wyniki. Zaznacz pole obok odpowiednich nazw. Teraz ok. Wracamy do poprzedniego okna i jesteśmy zaskoczeni wynikiem:
Jeśli jakikolwiek haker chce przeniknąć do Twojego systemu wirus komputerowy, zaszyfrowany kodami w strukturze dokumentu, to na pewno go zobaczysz, bo nie będzie dopasowania.
Dzięki programowi NashTab zawsze będziesz mieć pewność co do dokumentów pobranych z Internetu. Mimo wszystko zainstalowany program antywirusowy może nie zawsze rozpozna głęboko zaszyfrowane wirusy, ale ten mały asystent nie będzie przeszkadzał, ale sumiennie wywiąże się ze swoich ważnych obowiązków.