Instalacja Ubuntu na VirtualBoxie
Spis treści:
Większość systemów operacyjnych opartych na jądrze Linuksa to systemy bezpłatne i typu open source, co pozwala użytkownikowi zmieniać je według własnego uznania i gustu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to zupełnie inny system, z własną aktywną społecznością, której lepszej nigdzie nie znajdziesz.
Spotkaliśmy się już wcześniej Proces instalacji systemu Windows, ale dzisiaj zainstalujemy dość popularny system operacyjny Ubuntu, lub jak się je powszechnie nazywa w środowisku Linux - zestaw dystrybucyjny. Do instalacji użyjemy programu VirtualBox.
↑ Pobieranie obrazu
Wygodą w przypadku dystrybucji Linuksa jest to, że są one bezpłatne, więc obraz systemu można pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony internetowej, za pomocą przeglądarki lub klienta torrent. Idziemy do serwisu ubuntu.com, wskaż link w menu Do pobrania i wybierz Stacjonarny. No to wybieramy wersję i głębokość bitową systemu. Dla tych, którzy są zbyt leniwi, aby iść, podaję link do obrazu http://www.ubuntu.com/download/desktop/thank-you?country=RU&version=14.04&architecture=i386.
Zakładamy, że ładowanie obrazu powiodło się.
↑ Tworzenie i konfigurowanie maszyny
Nie będę opisywał procedury tworzenia maszyny, wszystko jest tam domyślnie, tj. Po prostu głupio naciskamy dalej. W ustawieniach możesz przydzielić więcej zasobów komputera i, jeśli chcesz, odznaczyć dyskietkę. Właściwie nic więcej nie jest potrzebne do Ubuntu.
Instalacja Ubuntu na VirtualBoxie
Biegnij Maszyna VirtualBox i rozpocznij instalację. Jak zawsze pierwszym krokiem jest wybór języka. Wybierz ten, którego potrzebujesz i kliknij po prawej stronie Zainstaluj Ubuntu. W kolejnym kroku czekamy na kontrolę przygotowującą instalację. Jeśli planujesz popracować w Ubuntu, sugeruję zaznaczenie dwóch pól w tym polu. Instalacja potrwa nieco dłużej, ponieważ niektóre aktualizacje oprogramowania i systemu zostaną pobrane, ale wtedy nie będziesz musiał instalować aktualizacji.
W kolejnym kroku musimy przygotować dysk do instalacji. Ponieważ mamy maszynę wirtualną, po prostu wybieramy Wymaż dysk i zainstaluj Ubuntu i kliknij Zainstaluj teraz. Pozostaje tylko wybrać strefę czasową, układ klawiatury i utworzyć konto w systemie, po czym rozpocznie się instalacja. Po zakończeniu zrestartuj komputer i możemy zacząć korzystać z zainstalowanego systemu. Jak widać instalacja jest bardzo prosta, ponieważ Ubuntu jest skierowane bardziej do zwykłych użytkowników, przyzwyczajonych do interfejsu graficznego, dla których uruchamianie wierszy i wprowadzanie określonych poleceń powoduje efekt paniki. Ubuntu jest dalekie od ostatniej dystrybucji opartej na jądrze Linuksa. Możesz także wypróbować Debiana, Arch Linux, Fedorę i wiele innych systemów operacyjnych. Zobaczycie w nich inny interfejs, czyli jak to się powszechnie nazywa środowisko pracy.
Co sądzisz o tym systemie operacyjnym?