Jak zmienić procesor w komputerze
Prędzej czy później każdy właściciel komputera osobistego staje w obliczu braku mocy obliczeniowej. Niezależnie od tego, czy otwieranie programów jest długie, problemy podczas pracy z nimi, czy też wieczny stan okna - "Nie odpowiada". Często problem ten można rozwiązać wymieniając kluczowe elementy systemu, takie jak procesor, na mocniejsze i nowocześniejsze rozwiązania.
Wymiana procesora krok po kroku w komputerze PC
Załóżmy, że procesor został już zakupiony, ale jak go wymienić? Co robić i od czego zacząć? Nie trzeba bać się nieznanego, ponieważ tę operację wykonuje się po prostu i tak samo na każdym komputerze z minimalnymi różnicami. Krótko mówiąc trzeba wyjąć układ chłodzenia, wymienić procesor w gnieździe (socket) i zamontować tył chłodzący. Rozważymy przykład wykorzystania procesorów Intel i płyty głównej dla nich.
Krok 1: Demontaż układu chłodzenia
Po pierwsze, warto zrozumieć, że w przypadku chłodnic procesorów Intel i AMD istnieje jeden główny rodzaj mocowania i oba można usunąć tak łatwo, jak to możliwe.
W przypadku Intela są to cztery zatrzaski obrotowe:
Właściwie obracamy je do końca, a następnie lekko podciągamy do góry, aby uwolnić rowki.
W przypadku AMD jest to dźwignia zaciskowa, której podniesienie powoduje natychmiastowe poluzowanie drążka mocującego.
Po usunięciu elementów złącznych nie zapomnij wyłączyć zasilania wentylatora na płycie głównej, a następnie po prostu wyjmij radiator.
Внимание! Если после открытия защелок радиатор не снимается с материнской платы, проверьте крепления еще раз. Если вы убеждены, что все было сделано правильно, но охлаждение по-прежнему не поддается, стоит нагреть радиатор домашним феном периодически подталкивая его в стороны. Через пару минут таких процедур устройство поддастся и без проблем снимется. Не тяните радиатор вверх дабы избежать повреждения процессора!
Na procesorze i chłodnicy usuniesz ślady starej pasty termoprzewodzącej, które należy usunąć serwetką lub kawałkiem niepotrzebnej suchej szmatki.
Krok 2: Wymień procesor
Na gnieździe znajduje się niewielka dźwignia, którą należy lekko przegiąć w bok, podnieść do oporu i (w przypadku Intela) rozchylić stalową klamrę, po czym bez problemu wyjmiemy stary procesor.
W przypadku Intela wygląda to tak:
AMD ma to:
Внимание! У процессоров фирмы AMD присутствуют распаянные ножки, и дыбы их не погнуть сразу же уберите его в безопасное место.
Wybieramy nowy procesor. Aby określić prawidłowe położenie urządzenia w złączu, korzystamy ze wskazówek pozostawionych przez producentów. Oznacza to, że na płycie głównej przeznaczonej do instalowania procesorów AMD należy połączyć klucze pokazane zarówno na gnieździe płyty głównej, jak i na jednym z rogów urządzenia.
W przypadku Intela łączymy rowki wykonane po obu stronach procesora z klawiszami umieszczonymi wewnątrz gniazda płyty głównej.
Uwaga! Opuść procesor do gniazda równomiernie i ostrożnie. Nie przesuwaj go wokół gniazda, aby uniknąć uszkodzenia elementów.
Krok 3: Nałóż pastę termoprzewodzącą
Zwilżamy kawałek czystej, suchej szmatki alkoholem i przecieramy powierzchnię procesora, odtłuszczając go. Następnie nałóż niewielką ilość pasty termoprzewodzącej na środek.
Następnie smarujemy nim powierzchnię procesora palcem owiniętym w celofan lub niepotrzebną plastikową kartą. Najważniejsze jest to, aby warstwa była mniej więcej jednorodna.
Внимание! Слишком много термопасты могут ухудшить теплообмен между центральным процессором и радиатором охлаждения.
Etap 4: Montaż układu chłodzenia
Weź radiator w dłonie i wyceluj, umieść go równomiernie na procesorze, następnie włóż zatrzaski w szczeliny i zamknij je (w przypadku Intela) lub zaciśnij je dźwignią na płytce (AMD). Nie zapomnij ponownie podłączyć zasilania wentylatora.
Wszystko! Płyta główna z nowym procesorem jest gotowa do użytku.