FreePrograms.me

Przegrzanie procesora – co robić?

Перегрев процессора - что делать?

Każdy element komputera spełnia swoją określoną rolę. Ale być może procesor można nazwać „mózgiem” komputera. To za jego pomocą przetwarzane są informacje znajdujące się w pamięci komputera i innych urządzeń. A jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z procesorem, będzie to miało wpływ na cały komputer jako całość. Bardzo często występuje problem z przegrzaniem procesora. Co zrobić, jeśli procesor komputera zaczyna się bardzo nagrzewać lub nawet przegrzewać? Najpierw spróbujmy zrozumieć przyczyny przegrzania procesora.

Jeśli cofniesz się trochę, możesz pamiętać, że z powodu przegrzania procesor po prostu się spalił. Obecnie wiele komputerów ma wbudowany system ostrzegania o przegrzaniu procesora. Oznacza to, że jeśli procesor zacznie się przegrzewać, to system wymusi zamknięcie komputera. Dlatego najczęstszym towarzyszącym przegrzaniu procesora jest samoistne wyłączenie komputera.

Warto od razu zauważyć, że procesor zawsze się nagrzewa. Jest to logiczne, ponieważ przykładane jest do niego napięcie. Nie należy jednak mylić temperatury pracy procesora z jego przegrzaniem. Normalna temperatura nagrzewania procesora może wynosić od 35 do 55 stopni. Jeśli temperatura jest wyższa niż skrajny limit tego przedziału, oznacza to przegrzanie procesora.

Co więcej, jeśli procesor się przegrzeje, komputer nie zawsze wyłączy się sam. Bardzo często w takich momentach zaczyna zwalniać. Od razu stanie się to zauważalne, ponieważ prędkość przetwarzania danych znacznie spadnie.

Jeśli więc procesor bardzo się nagrzeje, a komputer spontanicznie uruchomi się ponownie, problem z przegrzaniem jest najprawdopodobniej związany z układem chłodzenia komputera. W takim przypadku musisz wykonać szereg działań.

Przede wszystkim w tej sytuacji powinieneś wyczyść cały komputer z kurzu. Kurz gromadzący się przez dłuższy czas może być jedną z przyczyn przegrzania procesora. Następnie należy sprawdzić układ chłodzenia. W większości przypadków problemem będzie brak pasty termoprzewodzącej. Możliwe jest również, że kabel chłodnicy został odłączony i po prostu nie działa. Prawdopodobnie jest problem z samą chłodnicą.

Jeśli zostaną wykryte powyższe problemy, należy je wyeliminować. Jeśli nie masz pasty termicznej, musisz nałożyć ją na niezbędne obszary procesora. Tutaj nie powinniśmy zapominać, że pastę termoprzewodzącą nakłada się cienką, równą warstwą. Jeżeli problem tkwi w kablu to po prostu podłącz go do chłodnicy. Cóż, jeśli chłodnica w układzie chłodzenia nie działa, najlepiej kupić nową.

Nawiasem mówiąc, może zaistnieć taka sytuacja: procesor się przegrzewa, ale z układem chłodzenia wszystko jest w porządku. Oznacza to, że wszystko jest oczyszczone z kurzu, nakładana jest pasta termoprzewodząca, chłodnica działa. W tym przypadku faktem jest, że chłodnica komputera nie spełnia swojej roli. Innymi słowy, po prostu nie jest w stanie chłodzić procesora komputera. Jeśli taka jest Twoja sytuacja, kup mocniejszą chłodnicę. Na szczęście nie są one aż tak drogie. Możesz także zainstalować dodatkową chłodnicę na swoim komputerze stacjonarnym.

Musisz regularnie monitorować temperaturę procesora. Nie musisz tego robić codziennie, ale raz w miesiącu warto. Aby to zrobić, możesz użyć narzędzia Speccy, które można pobrać z tej strony. Wyświetla wszystkie dane znajdujące się na Twoim komputerze, wśród których można znaleźć informacje o procesorze, w tym o jego temperaturze. Można zauważyć, że przyczyn przegrzania procesora nie jest zbyt wiele. Wszystkie te przyczyny można wyeliminować samodzielnie.

Pobierz Speccy za darmo


Pobierz program z oficjalnej strony https://www.piriform.com/speccy/download/standard
31 stycznia 2015 r 1
Komentarz
Wpisz kod z obrazka:*
Kliknij na obrazek, aby zaktualizować kod, jeśli jest nieczytelny
  1. Shay
    Shay
    4 grudnia 2023 19:30
    Dziękujemy za możliwość pobrania Speccy bez biegania po Internecie w poszukiwaniu pliku.