Sprawdź charakterystykę swojego komputera za pomocą DxDiag
DxDiag to narzędzie diagnostyczne dla DirectX, biblioteki Microsoft Apis do przetwarzania 3D, takiej jak Vulkan. DirectX jest używany w grach wideo i innych aplikacjach korzystających z akceleracji 3D, a ponieważ jest zintegrowany z najnowszymi wersjami systemu Windows, możemy znaleźć narzędzie na naszych komputerach bez konieczności instalowania czegokolwiek.
Początkowo narzędzie to służyło nie tylko do diagnostyki, ale także do testowania urządzeń związanych z DirectX, a nawet naprawić występujące w nich błędy, ale począwszy od systemu Windows Vista narzędzie wyświetla jedynie informacje o komputerze i jego urządzeniach.
Dostęp do tego narzędzia jest niezwykle prosty, wystarczy wpisać „dxdiag” w polu tekstowym w menu Start i kliknąć jedyną wyświetloną opcję. W tym momencie narzędzie zacznie działać, a w niektórych przypadkach pojawi się małe okno z pytaniem, czy chcemy, aby system Windows sprawdził, czy sterowniki są podpisane cyfrowo, na co klikniemy „tak”.
Po kilku sekundach otworzy się okno z narzędziem DxDiag, w którym znajduje się kilka zakładek, które opiszemy w kolejnej części poradnika, w których znajdują się różne dostępne na naszym komputerze urządzenia systemowe, ekranowe, dźwiękowe i wejściowe zgrupowane.
Jakich informacji dostarcza DxDiag?
DxDiag dostarczy nam informacji o urządzeniach w komputerze związanych z przetwarzaniem 3D, sterownikach z których korzystają te urządzenia oraz szczegółach ich powiązania z Apisem, który zawiera DirectX, więc choć znajdziemy wiele informacje o karcie graficznej i jego sterowników, nie będziemy znać zbyt wielu szczegółów na temat pamięci RAM, edytor lub płyta główna nasz system.
System:
To główna zakładka narzędzia, w której wyświetlane jest główne podsumowanie ogólnych informacji o naszym systemie. Większość wyświetlanych tutaj informacji nie jest szczególnie tajemnicza, począwszy od daty i godziny otwarcia narzędzia, nazwy komputera, informacji o wersji i dystrybucji systemu operacyjnego, języka i ustawień regionalnych systemu.
Ale są też informacje o płycie głównej: producent systemu, gdzie zwykle wskazany jest twórca płyty głównej, model systemu, gdzie w niektórych przypadkach wskazany jest model płyty głównej, oraz BIOS, gdzie zostanie wskazana wersja BIOS.
Dalej znajdują się wartości dla procesora, które wskażą jego dokładny model, a także liczbę wirtualnych rdzeni lub wątków przetwarzających i bazową prędkość procesora. A po nich - ilość systemowej pamięci RAM w MB, następnie wielkość plików wymiany i ich wykorzystanie, a na koniec wersja DirectX.
Wideo
W tej zakładce znajdziemy opcje dotyczące naszej karty graficznej, posiadające zakładkę dla każdego ekranu, który podłączyliśmy do systemu.
W bloku urządzenia pojawi się informacja o procesorze graficznym, wskazująca model i ilość pamięci różnych typów, a niżej informacje o naszym ekranie, rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Sekcja sterowników zawiera listę wersji sterownika i inne informacje o sterownikach, takie jak obsługiwane wersje Direct3D, z których najnowsza to DirectX 12 Ultimate lub 12.2. Wreszcie będziemy mieli zakładkę funkcji DirectX i kolejną zwaną notatkami, która powie nam, czy DirectX wykrył jakieś problemy z urządzeniem.
Dźwięk
W tej sekcji uzyskamy informacje o urządzeniach dźwiękowych naszego systemu, podobnie jak w przypadku ekranów będziemy mieli zakładkę dla każdego urządzenia dźwiękowego, w sekcji urządzeń otrzymamy szczegółowe informacje o każdym wyjściu, a w sterowniku w sekcji będziemy mieli informacje o oprogramowaniu, które nim zarządza, a także sekcję notatek do zgłaszania problemów.
Wejście
Wreszcie będziemy mieli zakładkę Wejście, w której zobaczymy urządzenia podłączone do komputera, które można wykorzystać jako dowolny rodzaj wejścia, czy to mikrofony, klawiatura, myszy, przechwytywanie wideo... a w dolnej zakładce powiązanych urządzeń wejściowych będziemy mieli rozwijaną listę ze strukturą USB.
Narzędzia DxDiag
Główne narzędzie DxDiag pozwala nam szybko i bez instalowania zewnętrznych narzędzi sprawdzić charakterystykę naszego komputera, ale pozwala nam również zrobić coś, co w niektórych okolicznościach może być bardzo przydatne: wyeksportować charakterystykę naszego komputera, co możemy zrobić za pomocą kliknięcie przycisku „Zapisz informacje”, który pojawia się w prawym dolnym rogu okna.
Eksportowanie może odbywać się w postaci pliku tekstowego lub XML i jest doskonałym sposobem na przekazanie pełnej kontroli szczegółów naszego komputera komuś innemu w celu sprawdzenia, czy komputer spełnia określone wymagania lub uzyskania pomocy w przypadku jakichkolwiek problemów. problemy z uruchamianiem gier lub aplikacje 3D.