Jak sprawdzić działanie płyty głównej?
Płyta główna - najważniejszy element jednostki systemowej, bez którego komputer nie może działać. To małe urządzenie może ulec uszkodzeniu. Aby upewnić się, że to właśnie ten element powoduje nieprawidłowe działanie komputera, należy go sprawdzić. Następnie porozmawiamy o sposobach, w jaki można to zrobić.
Metoda pierwsza: kontrola wzrokowa
Sprawdź płytę główną pod kątem widocznych usterek. Może to być pęknięcie lub spalony obszar. Sprawdź kondensatory na płycie czy nie są spuchnięte. Nawiasem mówiąc, to kondensatory są najczęściej przyczyną awarii płyty. Jeśli znajdziesz eksplodowane lub spęcznione kondensatory, a także inne wymienione przyczyny, jedyną opcją jest wymiana całego elementu na nowy. Lub złóż wniosek o opracowanie płytki drukowanej.
Metoda druga: Zresetuj CMOS
Na płycie głównej znajdź baterię, obok której znajduje się zworka resetowania. Jeśli masz trudności ze znalezieniem, poszukaj oznaczeń CCMOS lub CLR_CMOS. Zworka ta posiada 3 styki, z czego dwa pierwsze są domyślnie zwarte. Aby przywrócić ustawienia do ustawień fabrycznych, należy zewrzeć styki 2 i 3 na 20 sekund, a następnie przywrócić zworkę do pozycji głównej.
Metoda trzecia: przez procesor i pamięć RAM
Odłącz zasilanie od sieci. Pozostałe komponenty są podłączone do płyty głównej za pomocą kabli. Konieczne jest odłączenie wszystkich kabli z wyjątkiem zasilania, a także urządzeń takich jak napęd i dysk twardy. Wszystkie karty (karta graficzna itp.) należy wyjąć z gniazd. Trzeba też dokupić RAM.
Oznacza to, że oprócz zasilacza zainstalowany i podłączony do płyty głównej powinien pozostać tylko procesor wraz z wentylatorem i głośnikiem wewnętrznym. Gdy już będziesz pewien, podłącz zasilacz do sieci.
W takim przypadku należy uruchomić komputer poprzez zwarcie styków złącza panelu przedniego znajdującego się na płycie głównej (PWR). Musisz się zorientować na sygnał z głośnika (głośnika) lub jego brak.
Jeśli usłyszysz sygnał, oznacza to, że płyta główna najprawdopodobniej działa. Sam sygnał wskazuje na problem z pamięcią RAM (w końcu ją wcześniej wyłączyliśmy). Sygnał może się różnić w zależności od modelu płyty, ale najczęściej jest to ciągły sygnał dźwiękowy.
Ale jeśli nie słyszysz sygnału, oznacza to zdecydowanie awarię płyty, w tym przypadku pozostaje tylko ją wymienić;
Metoda czwarta: dla płyt głównych bez wbudowanej karty graficznej
Wyłączyć jednostka napędowa z sieci. Odłącz od płyty głównej i usuń wszystkie urządzenia opisane w trzeciej metodzie. Do płyty głównej muszą pozostać podłączone: procesor z wentylatorem, głośnik, jedno gniazdo pamięci RAM.
Następnie podłącz zasilacz do sieci i uruchom komputer w sposób opisany w poprzedniej metodzie, zamykając styki.
Ponownie należy skupić się na mówcy. W takim przypadku pisk będzie oznaczać błąd karty graficznej (którą wcześniej wyłączyliśmy i usunęliśmy z gniazda). Dźwięk może być inny, ale najprawdopodobniej będzie to 1 długi sygnał i 3 krótkie. Jeśli usłyszysz sygnał, oznacza to, że płyta główna działa prawie w 100%.
Jeśli nie ma pisku, spróbuj zmienić moduł RAM na inny, a także zainstalować go w innym gnieździe. Aby to zrobić, musisz najpierw przejść procedurę weryfikacji.
Jeśli płyta główna przejdzie test przydatności do użytku, należy poszukać problemu w innych komponentach, na przykład na dysku twardym lub karcie graficznej.