FreePrograms.me

Odpowiednio dobrany zasilacz jest kluczem do długiej żywotności Twojego komputera.

Правильно подобранный блок питания – залог долгой службы вашего ПК


W tym artykule skupimy się na ważnych szczegółach, które musisz poznać przed wyborem zasilacza do swojego komputera.

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy. Zasilacz komputerowy przeznaczony jest do zasilania energią elektryczną wszystkich elementów komputera osobistego. Nie tylko przekształca napięcie sieciowe na określone wartości, ale także stabilizuje i chroni przed zakłóceniami o niskim napięciu. I jeśli jednostka napędowa wyposażony w wentylator, może pełnić również funkcję chłodnicy jednostki systemowej. Istnieje kilka rodzajów zasilaczy:

1. Zasilacze modułowe – różnią się od innych, „niemodułowych” przede wszystkim tym, że niepotrzebne przewody można łatwo odłączyć bez szkody dla pracy urządzenia.
2. Zasilacze bezwentylatorowe – takie bloki posiadają chłodzenie pasywne, dzięki czemu są najcichsze. Jednak do komputera gamingowego nie ma sensu szukać zasilacza z podobnym chłodzeniem, gdyż wymaga on dobrej mocy, a taki zasilacz szybko się przegrzeje. Idealnym środowiskiem do korzystania z takich zasilaczy byłaby maszyna biurowa.
3. Zasilacze specjalnie do kart graficznych – współpracuje z zasilaczem głównym, odciążając ten ostatni. Do overclockingu wskazane jest używanie takich zasilaczy. Jednak w naszym regionie bardzo trudno jest znaleźć coś takiego.

Bardzo ważnym wskaźnikiem wysokiej jakości zasilacza jest jego wydajność. (efektywność)

Nowoczesne zasilacze pozwalają utrzymać sprawność na poziomie ponad 80 proc. Oznacza to, że przy mocy 400 W pobór z gniazdka wyniesie 500 W. Istnieją tak zwane zasilacze no-name, czyli wykonane przez kogoś nieznanego. W takim przypadku nie należy liczyć na 50% wydajności. Dlatego zdecydowanie nie zaleca się zakupu zasilaczy na rynkach elektroniki, gdzie nie dają żadnych certyfikatów ani gwarancji.

I trochę więcej o UPS. Dla tych, którzy zastanawiają się jakiego rodzaju zasilania potrzebuje ich komputer

Z reguły do ​​zasilania podłączone są tylko dwie rzeczy, jest to jednostka systemowa i monitor. Pobór prądu przez jednostkę systemową można oszacować sprawdzając moc zainstalowanego w niej zasilacza. W rzeczywistości nie jest to całkowicie dokładna opcja. Warto podsumować moc wszystkich komponentów Twojego systemu. I pamiętaj, że wydajność wynosi 70 procent, więc wynikową wartość należy podzielić przez 0.7.

Ile zużywa monitor, można sprawdzić na samym monitorze; zwykle zużywa on około 40-55 watów. Jeśli przekątna monitora jest imponująca, wskaźnik zużycia energii elektrycznej może osiągnąć poziom 100 watów lub więcej.

Pobór prądu przez komputer można zmierzyć amperomierzem. Warto maksymalnie obciążyć komputer osobisty (powiedzmy uruchomić bardzo wymagającą grę) i ustawić maksymalny kontrast i jasność monitora. Pozostaje tylko zmierzyć całkowity prąd i pomnożyć tę wartość przez 220. Otrzymujemy więc moc naszego własnego komputera w VA.

Na przykład,. Istnieje profesjonalny system, który pobiera 350 W. Z tego wynika, że ​​potrzebuje co najmniej zasilacza o mocy 440 VA. Ale nie zapominajmy o rezerwie, nigdy nie wiadomo, kiedy zdecydujemy się kupić więcej do systemu, zwiększając tym samym jego obżarstwo. Dlatego najlepszą opcją w tym przypadku byłby zasilacz o mocy 540 VA lub większej. Nie należy wybierać dla siebie najmocniejszego zasilacza z myślą „to z pewnością wystarczy na każdą okazję w życiu”. Uważaj na wygórowane rachunki za energię. Zasilacze dobieraj na podstawie aktualnego zużycia komputera, plus niewielka rezerwa na przyszłość.

Wybierając źródło zasilania, powinieneś być odpowiedzialny, ponieważ wydajność Twojego komputera osobistego będzie zależała od tego, jakie ma możliwości.
02 lutego 2016 r 0
Komentarz
Wpisz kod z obrazka:*
Kliknij na obrazek, aby zaktualizować kod, jeśli jest nieczytelny