Jak kupić laptopa z drugiej ręki?
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się usługi sprzedaży różnych urządzeń, w ramach których użytkownicy oferują innym możliwość zakupu ich. używane towary po niskich cenach. Jednak za obniżonymi cenami często kryją się niedociągnięcia, o których sprzedawca milczy, a kupujący może nie zauważyć ich od razu lub w ogóle nie zwrócić na nie uwagi. Dziś podpowiemy Ci, jak bardziej opłaca się i najlepiej kupić urządzenie takie jak laptop od innego właściciela.
Wybraliśmy więc potrzebny nam laptop i dokładnie przestudiowaliśmy jego opis. Sumienni sprzedawcy natychmiast zauważają wszystkie niedociągnięcia, ale w rzeczywistości jest ich sporo. Nawet jeśli uwzględnić jakieś „ościeża”, nie jest faktem, że na tym ich lista się kończy.
Podczas spotkania ze sprzedawcą koniecznie poproś o dowód zakupu laptopa, aby dowiedzieć się, ile lat ma urządzenie. W przypadku braku paragonu, pudełka lub innego wyposażenia, a nie zostało to wskazane w opisie, można zasugerować obniżkę ceny.
Sprawdź dokładnie laptopa pod kątem uszkodzeń zewnętrznych. Wszelkie „nieudokumentowane” uszkodzenia w opisie przyniosą korzyści tylko Tobie i Twojej kieszeni - najważniejsze jest, aby je odpowiednio wskazać.
Włączamy laptopa razem ze sprzedawcą. Jeśli zostało już włączone, wyłącz je i włącz ponownie, aby sprawdzić prędkość pobierania. Zdarza się, że dyski twarde w laptopach nagle umierają, a pierwszą oznaką jest bardzo długi czas uruchamiania systemu lub jego całkowity brak. Tego laptopa nie warto w ogóle kupować, albo za bardzo niską cenę.
Patrzymy na ekran i notujemy, czy nie ma martwych pikseli lub rys wpływających na obraz.
Przez dxdiag (wpisz w wierszu „Uruchom” o nazwie kombinacja klawiszy skrótu Windows + R) możesz poznać większość interesujących nas cech i parametrów komputera. Sprawdzamy to z opisem lub pytamy sprzedawcę. Jeżeli gdzieś skłamał (dołożył kilka dodatkowych gigabajtów RAM-u, albo kilka rdzeni) – wytykamy kłamstwo i obniżamy cenę.
Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej sprzedawca kłamie, tym większe zaufanie do niego i chęć zakupu powinna spaść. Jeśli jednak wszystko dobrze sprawdziliśmy i mamy pewność, że podczas pracy laptop nie sprawi więcej kłopotów niż te, które zostały już zidentyfikowane, możemy całkowicie w trakcie badania obniżyć i tak już dość niską cenę na znacznie bardziej opłacalną
Dlatego dzisiaj powiedzieliśmy Ci, jak prawidłowo kupić „używany” laptop. Zostań z nami!