Czy stare APU AMD są nadal istotne w 2021 roku?
Najpierw trochę historii. Do początku XXI wieku absolutnie wszystkie procesory były produkowane bez wbudowanego rdzenia wideo. Przetwarzanie i wysyłanie obrazów odbywało się albo za pomocą oddzielnej karty graficznej instalowanej osobno w gnieździe, albo za pomocą specjalnego procesora graficznego, dodatkowo wlutowanego na płycie głównej.
Wszystko zmieniło się w 2006 roku, kiedy producent procesorów Advanced Micro Devices (w skrócie AMD) kupił twórcę układów graficznych ATI Technologies. I już trzy lata później, najpierw w segmencie mobilnym (laptopy), a nieco później w segmencie „desktopów”, AMD produkuje tak zwane procesory hybrydowe.
Cechą szczególną takich procesorów jest dość mocny procesor graficzny wlutowany na płytkę obok rdzenia obliczeniowego. Korzystając z takich hybrydowych procesorów, nie potrzebujesz już oddzielnej karty graficznej ani osobnego chipa na płycie głównej, co znacznie oszczędza pieniądze potencjalnego nabywcy. Jednocześnie AMD spełnia jedyny warunek - rdzeń graficzny procesora w momencie premiery jest w stanie „uruchamiać” aktualne gry tylko z minimalnie akceptowalną wydajnością. Z jednej strony taki procesor pozwala graczowi normalnie grać w swoje ulubione projekty, z drugiej strony taki hybrydowy chip nie konkuruje z pełnoprawnymi kartami graficznymi.
W tym artykule nie będziemy mówić o obecnej generacji procesorów hybrydowych stworzonych przez AMD dla gniazda AM4, gdyż prawie wszystkie publikacje IT piszą o obecnych modelach, łącznie ze szczegółowymi testami i recenzjami. Ciekawie jest spojrzeć na możliwości pracy w 2021 roku na procesorach, które zostały wypuszczone dość dawno temu i przeznaczone dla gniazd FM1 i FM2. Jak bardzo są one przestarzałe, aby można je było używać dzisiaj?
Tak więc gniazdo FM1 zostało wprowadzone przez firmę Advanced Micro Devices w 2010 roku i wypuszczono dla niego pierwszą w historii branży komputerowej linię procesorów z rdzeniem wideo. W sumie pod FM1 znalazło się siedem modeli (pełna lista pod adresem https://amd.news/obzor/spisok-processorov-socket-fm1/), wyposażonych w od 2 do 4 rdzeni. Te procesory liniowe oznaczono jako A*-3**0, gdzie gwiazdki zastąpiono liczbami, które wyświetlały dokładną nazwę modelu.
Dziś nie ma już większego sensu wykorzystywanie rozwiązań 2- i 3-rdzeniowych do jakichkolwiek innych zadań niż biurowe. Ale 4-rdzeniowe procesory (od A6-3650 i starsze) wciąż potrafią coś innego. Komputer z takim procesorem, jeśli posiada 4 gigabajty lub więcej pamięci RAM, może bez problemu służyć nie tylko jako zaawansowana maszyna do pisania, ale także jako w pełni funkcjonalne centrum rozrywki. Taki system poradzi sobie z surfowaniem po Internecie, filmami i grami sprzed dziesięciu lat. Oczywiście nie należy marzyć o nowoczesnych zabawkach z dowolnym procesorem na gniazdo FM1.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z rozwiązaniami w ramach FM2. Po pierwsze, w tej gamie modeli znajduje się kilka 2- i 4-rdzeniowych modeli Athlona bez rdzenia wideo (są to odrzucone procesory serii A, które okazały się mieć uszkodzony procesor graficzny). Takie procesory nadal wymagają osobnej karty graficznej. Ale inne procesory „A-” w porównaniu do FM1 okazały się znacznie mocniejsze, zarówno w części obliczeniowej, jak i wideo. A jeśli młodsze modele 2-rdzeniowe radzą sobie na poziomie Core i3 drugiej i trzeciej generacji, to starsze modele 2-rdzeniowe mają wydajność podobną do bardziej zaawansowanego Core i3 i dość mocny rdzeń wideo.
Na procesorze A8-A10 linii FM2 takie hity jak Tomb Raider 2013 i GTA 5 będą działać bez problemów, choć przy nie najwyższych ustawieniach graficznych. Ale prawie wszystkie gry wydane przed 2016 rokiem będą mniej lub bardziej wygodne na Twoim komputerze. https://amd.news/obzor/spisok-processorov-socket-fm2/ możesz zapoznać się z pełną listą procesorów FM2.
Jak widzimy, nawet najmłodsze procesory hybrydowe nie są w stanie wykonywać pewnych funkcji, co oznacza, że jeśli masz taki komputer, możesz zaoszczędzić niezłe pieniądze.
Tylko nie zapomnij: wszystkie procesory z wbudowanym rdzeniem wideo działają znacznie szybciej, jeśli pamięć RAM jest w tak zwanym trybie DUAL (kiedy karty pamięci mają ten sam rozmiar i są umieszczone parami w gniazdach tego samego koloru) .